Tunceli Müzesi
2
4.7
İnceleme Puanı

  • Gezi / Puan 4.5
  • Gezi / Ücret 4.5
  • Ulaşım 5

Tarihçe

Tunceli müzesi 1935-1937 yılları arasında askeri kışla olarak inşa edilmiştir. 1949 yılına kadar askeri kışla binası olarak kullanıldıktan sonra Milli Savunma Bakanlığından Maliye Bakanlığına devredilmiştir. Maliye Bakanlığına devrinin yapılmasından sonra bir tadilat geçiren yapı, 1949 yılından 1990’lara kadar memur lojmanları olarak kullanılmıştır.

2015 yılı şubat ayına kadar yaklaşık 65 ailenin içinde yaşadığı bir yer olmuştur. Erken Cumhuriyet Dönemi özelliği göstermesi nedeniyle Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenen bina, hazırlanan proje ve yapılan yazışmalar sonrasında 2015 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne, Tunceli Müzesi olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiştir.

2019 yılında restorasyonu tamamlanan Tunceli Müzesi binası yaklaşık 5.500 m²’lik bir alan üzerinde kurulu olan kare formlu, 5.800 m² kapalı alana sahip yapının kuzey cephesi 3 katlı, doğu, batı ve güney cepheleri ise 2 katlı şekilde inşa edilmiştir. Alman mimari tarzında yapılan yapının 1.800 m² büyüklüğüne sahip avlusu, konser, tiyatro, konuşma vb. etkinliklerin düzenleneceği bir formatta tasarlanmıştır. Ayrıca avluda 20 adet taş eser sergilenmektedir.

Kare formlu yapı içerisinde teşhir salonları, konferans salonu, kütüphane, sergi salonu, toplantı salonu ve depolar mevcuttur. Teşhir salonları 5 bölümden oluşmaktadır. Arkeolojik eser teşhirinde bu yörede çıkarılmış paleolitik dönemden Türk-İslam dönemine ait toplam 340 eser sergilenmektedir. Sikke eser teşhir salonunda Grek döneminden Osmanlı dönemine ait toplam 158 adet sikke sergilenmektedir.

Etnografya eser teşhirinde Tunceli yöresinin geleneksel yaşamına ait 195 etnografik eser yer almaktadır. İnanç bölümünde Alevilik ile ilgili bilgi panoları ve Alevilik ritüellerini temsilen teşhirler yer almaktadır. Cumhuriyet dönemi teşhir salonunda ise tapu senetlerinden muhtar mühürlüklerine kadar o dönemi yansıtan çeşitli eserler sergilenmektedir.

Galeri

Genel Bilgiler

Çalışma Saatleri

Yaz Salı Pazar 10:00-16:00 , Gişe Kapanış 16:00, Pazartesi Kapalı

Kış Salı Pazar 10:00-16:00, Gişe Kapanış 16:00, Pazartesi Kapalı

Giriş Ücreti

Ücretsiz 65 yaş üzeri – T.C. vatandaşları

Ücretsiz 0 – 8 yaş – yabancı uyruklu çocuklar

Ücretsiz 0-18 yaş – T.C. vatandaşı gençler ve çocuklar

Ücretsiz Üniversitelerin sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler

12,50 TL Yerli ve yabancı tüm yetişkinler

Adres, Telefon, Yol Tarifi

Adres : Moğultay mahallesi Av. Ali Demir caddesi No:5/1 62000 Merkez/TUNCELİ

Mail : tuncelimuzesi@ktb.gov.tr

Telefon : 0 428 232 10 38

Yol Tarifi : Navigasyon için tıklayınız

Bebek / Engelli Arabası

Engelli Dostu , Asansör

Tunceli Turu

Tunceli Merkez Tunceli Müzesi Yazıları

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurantlar Oteller  Gezi Haritası

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. çok güzel bir müzeymiş ne zaman açılmış acaba Tunceli iline hayırlı olsun tarihi çok güzel

  2. öncesi ve sonrası harıka olmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir