Vajinismus
  1. Anasayfa
  2. Cinsellik

Vajinismus

12

Yazarın Kaleminden

Ülkemizde sıkça görülen kadının kasıldığı, kendini sıktığı ve tamamen rahmin esnekliğini kapattığı için ilişkiye girememe durumudur. Peki bu durum neden kaynaklanıyor ve ülkemizde neden fazlasıyla var? 

Vajinismusun 3 temel nedeni var. Bunlar; 1)Vajinismusun ana nedeni çocukluktaki istismar durumudur. Çünkü altında korku ve kaygı yatar. Bazen danışanlar bunu hatırlamaz bile. Ama bu bilinçdışımıza kodlanmıştır. İstismar kişinin tamamen kendini kapatmasına ve korkmasına sebebiyet verebilir.

2)Diğer neden partnerinin takıntıları olabilir. Temizlik,obsesyon,zarar görme düşüncesi gibi.

3)Cinselliğin tabu olarak gösterilmesi. Ailenin ya da çevrenin cinselliğin korkutucu ya da can acıtıcı bir olaymış gibi anlatılması. Örneğin; canım çok acıdı,her yer kan oldu, böyle bir acı olamaz.

Peki nasıl çözülür?

Bir kaç tedavi yöntemi birden var. Ama psikolojik bir rahatsızlık olduğu için ordan başlamak istiyorum.  İlk olarak ayna karşısında kendini keşfetmeli. Ve sonra küçük egzersizlerle adım adım ilerlemeli. Partneriyle yavaş yavaş birbirini keşfetmeli. Sabırlı olmak önemli çünkü çocukluğu boyunca bu korkularla büyütülmüş ve bu korkular vücudunu kaskatı kestiren bir etkiye,yoğun kaygıya sahip. Danışana özgüven ve kaygıyla ilgili çalışmalar vermek lazım.

Kaygılar üzerinden Bilişsel Davranışçı Terapi ile çalışılmalı ya da maruz bırakma yöntemleriyle bu kaygıların gerçek olmadığı; otomatik düşüncelerin, kaygıların mantıksız olduğu ve gerçeğiyle yer değiştirmesi gerektiği karşı tarafa anlatılmalı. Alttaki kaygı durumu çözülmeli yoksa bu halledilse bile başka yerden patlak verebilir. Ve kulaktan dolma bilgilere inanmayın. Diğer bir yöntem kızlık zarının bozulması olayı. Jinekologlar kızlık zarını hafif bir anestezi altında bozabiliyorlar.

SON OLARAK KORKUTARAK TERBİYE VERMEYİN! SAĞLIKLI KALIN.

Yazarın Profili

Yazarın Yazı Sayfaları Cinsellik

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (12)

  1. ben 15 yaşındayım görülmenin yaşı varmı

    • 5 ay önce

      hayır yok, zaten dediğimiz gibi toplum tarafından edinilen yanlış bilgilerden oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir