1. Ana Sayfa
  2. Trabzon

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi
+ - 0

Trabzon Kalesi Günümüze kadar korunarak gelmiş olan surlar şehrin eski yapılarını oluştururlar

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Trabzon Kalesi Günümüze kadar korunarak gelmiş olan surlar şehrin eski yapılarını oluştururlar. Bugünkü surların en eski bölümü Roma devrine M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenmektedir. Surların daha eski safhaları hakkında tarihi kaynaklar bilgi verirler. MÖ. 4. yüzyılda şehri gören Ksenephon surların varlığından sözetmektedir. Trabzon surları Yukarı Hisar, İç Kale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır.

Tabakhane ve Zağnos Vadileri arasındaki yüksek kaya kitlesi üzerine kurulmuştur.Bu bölüm kalenin en eski bölümünü meydana getirmekte ve kaba olarak bir yamuğa benzemektedir. Şehrin adı bu Trapez / Trapezus yamuk şeklinden geldiğinden bahsedilir.Trabzon Kalesi, Trabzon il merkezinde Ortahisar Mevkiinde bulunmaktadır.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/mybxyAVPegE

Genel Bilgiler

3,8 Puan

962 Yorum

1 Kilometre

Navigasyon

Ortahisar Mh. Burç Sk. Merkez/Trabzon

Ücretsiz

Açık

08:00 – 17:00

09:00 – 19:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”3145″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap