1. Ana Sayfa
  2. Trabzon

Botanik Park

Botanik Park
seldaoksuz
+ - 2

Trabzon Botanik Park

103.000 metrekarelık Botanik Park 94 çeşit 1600 ağaç ve 36 çeşit 9 bin 404 çalı türü

Tarihçe

     Trabzon Çamoba mahallesinde bulunan Botanik’in içinde 103 bin metrekarelik alanda oluşturulan botanik parkta, 94 çeşit 1600 ağaç ve 36 çeşit 9 bin 404 çalı türü olmak üzere toplam 130 çeşit ile 11 bin bitki bulunuyor. Parkın içinde bulunan yapılarda 7 adet atölye binası, 1 adet oyun evi, 1 adet restoran, 2 adet kır kahvesi, 1 adet yönetim binası, 1 adet herbaryum, 1 adet Trabzon evi, 1 adet hayal evi, 1 adet depo, 1 adet güvenlik kulübesi, mescit ve 2 adet WC’nin bulunmaktadır.

Fotoğrafları bizimle paylaştığından dolayı seldaoksuz üyemize teşekkürlerimizi sunarız.

Detaylı Tarihçe

     Antik kent, Roma Dönemi’nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde Arap akınlarına uğramıştır. Türkler XII. yüzyılın daha ilk yarısında yörenin önlerine kadar gelmişler yörede etkili olmaya başlamışlardır. 1148 yılındaki II. Haçlı seferi yazarları Türklerin şehrin yakınlarına kadar geldiklerini halkın bu sebeple verimli tarlaları ekemediklerini yazmışlardır. Türkler 1176 savaşından sonra Diyarı Rum-a kesin olarak yerleşme azminde olduklarını göstermişlerdir.

     II. Kılıçaslan 1182 yılında Antalya’yı kuşatmış fakat şehri alamamıştır. III. Kılıçaslan zamanında yeniden denizlere açılma hareketi başlamıştır. Bunun en önemli ispatı 1205 yılında Sparta yöresinin fethidir. Burada adı geçen Spartanın şimdiki Isparta veya Antalya’nın batısındaki Patara olduğu söylenir. Daha sonra Kaş ve çevresi Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almıştır.

     Anadolu Selçuklu Devleti’nin zayıfladığı sıralarda XIII. Yüzyılın sonu XIV. Yüzyılın başlarında bu bölge Hamidoğullarının Antalya şubesinin yani Tekeoğullarının eline geçmiştir. Tekeoğulları döneminde bu bölgede imar ve kültürel faaliyetler Selçuklu dönemine göre artış göstermiştir. Tekeoğulları döneminde Antalya ve çevresi bir süre Kıbrıs Krallığının eline geçse de Mehmet Bey (Teke Bey) burayı tekrar almayı başarmıştır.

     Bu bölge Osmanlı Devletinin eline Yıldırım Beyazıt zamanında geçmiştir. Zaman zaman Karamanoğulları ve bazı Avrupalı devletlerin saldırılarına uğramış olsa da Anadolu eyaletine bağlanmış ve bu durumunu sonraki dönemlerde de devam ettirmiştir.

Kaynak : Kaş Belediyesi

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/mybxyAVPegE

Genel Bilgiler

4,9

Puan

854.200

Yorum

187

Kilometre

Yol Tarifi

Kaş

Antalya

0 TL

Ücret

Açık

Açık

Gezi Haritası

Gezilebilir

Bebek/Engelli


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”3145″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Proje % 100 bitmiş deyıl ama bu hali bile çok gzüel tamamlandığında ücretli olacak diyorlar bizcede olsun çünkü her güzelliğin bir bedeli olmalı :)

  2. 3 sene önce

    Trabzonumuza kazandırılan botanik parkın açılışına katıldım çok beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.