1. Ana Sayfa
  2. Trabzon

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü
+ - 0

Atatürk Köşkü Köşk, 19. yüzyıl başlarında Trabzon’a hakim Soğuksu Sırtların da Konstantin Kabayanidis

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Atatürk Köşkü Köşk, 19. yüzyıl başlarında Trabzon’a hakim Soğuksu Sırtların da Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Köşkün giriş katında oturma odası, dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası bulunmaktadır. 

Birinci katta çalışma odası, büyük yatak odası, bekleme odası ve toplantı odası vardır. İkinci katta ise iki küçük oda mevcuttur. Atatürk Eylül 1924 tarihinde Trabzon’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi köşkte ağırlanan Atatürk burada konaklamamıştır. 

ikinci kez Kasım 1930’da Trabzon’u tekrar onurlandırdığında Köşk’te ağırlanmış ve çok memnun kalmıştır. Haziran 1937’de kendisi için düzenlenen Köşkte iki gece kalmış ve 11 Haziran gecesi bu Köşk’te bütün mal varlığını, canından çok sev diği Türk Ulusuna armağan etme kararı almış ve mal varlığının bir listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için Başbakan’a göndermiştir. Atatürk Trabzon’daki Köşk’ten mal varlığını milletine adarken şöyle diyordu: “İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. 

Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferahlık duyuyorum.” Bilinmeyen bir sebepten dolayı Soğuksu’daki Köşk Türk Ulusuna armağan edilen mal varlığı listesinde yoktu ve ölümünden sonra kızkardeşi Makbule BOYSAN’a kaldı.1942 yılında Köşk Makbule BOYSAN’dan satın alınarak özel müze olarak hizmete açıldı Atatürk Köşk’ü Şehir Merkezinden 4,5 km uzaklıktadır. .Köşk’e kendi aracınızla gitmek için yukarıdaki yolu takip edebileceğiniz gibi belediyenin Köşk hattından giden otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz.

 Galerideki bazı fotoğrafları bizimle paylaştığından dolayı duygu_tekn üyemize teşekkürlerimizi sunarız.

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/mybxyAVPegE

Genel Bilgiler

4,5 Puan

12.562 Yorum

4,7 Kilometre

Navigasyon

Soğuksu Mh. Ata Cd. Ortahisar/Trabzon

10 TL

Açık

08:00 – 17:00

09:00 – 19:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”3145″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap