1. Anasayfa
 2. Mardin

Kıllıt Köyü


4

Yazarın Yorumu

Duvarları gurbet kokan köy; Madin Kıllıt (Dereiçi) Köyü…

Mardinin Savur ilçesine bağlı bir Süryani köyü olan Kıllıt , Türkçe adı ile Dereiçi , köyü.

” KILLIT” Süryanicede “azalan” anlamına gelmektedir. Günümüzde köy terk edilmiş durumda ve çok az aile yaşamaktadır. Köyü gezdiğim sırada tarihçesine hakim olmadığım için küçük bir köyde birden fazla kilise olmasına oldukça şaşırmıştım.

Fakat öğrendim ki köy içerisinde hem Protestan hem Katolik hem de Ortodoks mezheplerine ait kiliseler barındırdığı için önemli bir merkezmiş. Mardin’in  meşhur taş evleri bu köyün de neredeyse tamamını oluşturmakta. Çoğunluğu terk edilmiş ve harabeye dönmekte olan evlerin kemerli kapı ve pencereleri de mimarisinde dikkat çeken bir diğer özellik.

Taş ve toprak sokakları, dar yolları yaşanmışlıklarla dolu olan bu köyde terk edilmiş evlerin çoğu küçükbaş hayvancılık için geride kalan birkaç aile tarafından kullanılmakta. 1960’lı yıllarda bölgede yoksulluktan ve karmaşık yapıdan kurtulup refah bir yaşam sürmek isteyen Süryani aileler Almanya’ya göç etmeye başlamış. Zamanında kalabalık ve hareketli bir köy olan Kıllıt da böylece ıssızlaşmaya başlamış.

Geride boynu bükük kalan evler de fırsatçı insanlar tarafından yağmaya maruz kalmış. Bölgede güvenlik önlemleri arttığından beri de en azından yaz aylarında yurt dışına göçmüş olan ailelerin çocukları torunları köylerini ziyarete gelmekteymiş.

Fakat döndüklerinde evlerini bıraktıkları gibi bulamayacakları için gelen ailelerin konaklaması için köyde konak tarzında küçük bir otel de bulunmakta.

Köy halkı oldukça misafirperverlerdi. Mezopotamya’nın yazlarını bilenler hak verecektir. Haziran’ın sıcağında kavrulurken evlerinin gölgesine sığındığımız Süryani teyzemiz buz gibi köy suyundan ikram etti.

Köyde okul olmadığı için çocuklarının Savur’a taşımalı eğitim ile gidip geldiklerinden bahsetti.

Sizlere veda etmeden önce hikayesini bu köyden ilham alan, başarılı oyuncu kadrosu ve yürek burkan öyküsü ile  “Kapı ” filmini de izleyip köyü öyle gezmenizi tavsiye ederim.

Şeyma ARAN

Galeri

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. kıllıt köyünü ilk defa duydum hayalet köy gibi bir yermi ?

  • 2 sene önce

   Hayalet köy dememiz için kimsenin kalmaması gerekir ama geride kalan birkaç aile var köyde yaz aylarında da gurbetçiler köylerini ziyaret etmekte… Ancak göçlerden önce köyde 300 haneden fazla aile yaşarken şuanda belki de bir elin parmakları kadar….

   • Muglada olmasi lazim kayakoye benzettik yazinizi ve yorumunuzu okuyunca ama uzucu ☹️ terketmek

 2. fotoğraflar cok guzel tabıkı yorumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir