Harran
  1. Ana Sayfa
  2. Şanlıurfa

Harran

2

Yazarın Yorumu

İBRAHİM’İN ŞEHRİ HARRAN

  Mezopotamya’nın her köşesi tarih, her köşesi masal, her köşesi yaşanmışlık…

Urfa merkezden günbatımında 8 kişilik minibüsle “Urfalıyam Ezelden” eşliğinde çıkılan yolun sonunda uçsuz Harran Ovası’nın turuncu manzarasını beklerken ne yazık ki kış mevsiminin etkisi ile hava çoktan kararmıştı.

O yüzden bu yazımda gezip gördüklerimin yanında duyup iç geçirdiklerimi ve araştırıp şaşırdıklarımı da sizlerle paylaşacağım.

  Harran tarihin bilinen başlangıcından beri dünya üzerinde çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü neden olmasın! Şimdi kurak olsa da o çağlarda oldukça sulak olan verimli Harran Ovası toprakları burada.

Uğruna savaşlar çıkmış olan, koca koca imparatorların (annelerinin “dövüşmen guzum” sözlerine aldırmadan) birbirlerine düştükleri önemli ticaret yollarının kesişimi burası.

Detaylı Anlatım

Ayrıca mezun olunca iş bulma garantisi veren tam burslu Harran Üniversitesi de – ki dünyadaki ilk üniversite olur kendisi –  burada. Yani Harran tam bir metropol, bir öğrenci şehri kendi döneminde.

 İslâm tarihçisi amcalar kentin kuruluşunu Hz. Nuh’un kardeşi Kaynan’a (kaynana değil)  veya İbrahim Peygamber’in  kardeşi Aran (Haran) ‘a bağlıyorlar. İbrahim Peygamber zalım Nemrut ellerinden Filistin’e giderken burada kalmıştır. Bu nedenle Harran’a İbrahim Şehri de denmektedir.

  İlla bir şeye tapmamız lazım deyip Güneş, Ay ve diğer gezegenleri  kutsal sayan elit Assur ve Babillilerin politeist inancına dayanan putperestligin de (bkz. İbrahim Peygamber’in putları kırma hikayesi) önemli bir merkezi olan Harran’da belki de tanrılarına daha yakın olma ümidi ile Astronomi ilmi de oldukça ilerlemiştir.  Döviz kurundan habersiz, bolluk ve bereket içinde yaşarken düşünecek çok vakitleri olduğundan olsa gerek üç büyük felsefe ekolünden birisi de Harran Ekolü’dür.

  Harran Üniversitesi’nde birçok ilim adamı yetişmiş, dört bir yandan başarılı bilginler buraya eğitim almaya gelmiştir. Yani dünya genelinde denkliği olan bir üniversite diyebiliriz.

    Yerleşkede tarihi Harran mezarlığı, şehir surları, Harran Kalesi, Ulu Camii, Sin Mabedi gibi birçok yapı göze çarpmaktadır. Ancak Harran denilince aklla ilk Harran’ın kümbet evleri gelir. Yaklaşık 150-200 yıllık geçmişe sahip kubbeli evlerin yapımında gülyağı, saman, yumurta akı ve pişmiş toprak kullanılmış dönemin gelişmiş inşaat sektöründe moda olması sebebi ile evlerin içi ve dışı balçıkla sıvanmıştır. Bu yüzden yazları serin, kışları sıcak olma özelliği gösteren evler kare düzlem üzerine kubbeli odalar şeklinde yapılmış ve günümüze kadar varlıklarını sürdürebilmişlerdir.

   Ev sahibi ailelerin çoluk çocuk, kadın erkek “gönlünden ne koparsa” ücreti karşılığında rehberlik yapması ve fotoğraf çekme hizmeti sunması ile kümbet evler bugün turizm amaçlı kullanılmakta olup yerli yabancı birçok turisti kendisine çekmeyi başarmıştır.

 

    Sendikalı olmayanların fahri memleketi Harran hakkında söylenecek daha nice söz, anlatılacak nice hikaye vardır ancak hiçbirisi gidip görmenin yerini tutmayacağından şöyle bir gezmenizi havasını solumanızı tavsiye ederim.

Şeyma ARAN

Galeri

Yazarın Yazı ve Galeri Sayfaları Harran Yazıları
 

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. harranda cok gezılecek yer varmı benım bıldığım bu ve bırkac yer var sizce

  2. harran çok güzle bir yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir