Sveti Stefan (Demir) Kilisesi
10

Yazarın Yorumu 

Sveti Stefan Kilisesi bilinen diğer adıyla Demir Kilise, bu kilisenin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Kilisenin yapılış tarihi 25 Ekim 1859 açılış tarihi ise 8 Eylül 1898 tarihine tarihlenmektedir. Patrikhane 1945’te Demir Kiliseyi tanımayı kabul eder. Ortodoks Bulgar Cemaati tarafından 125 yıl önce inşa edilmiştir.

Bu kiliseyi diğer kiliselerden ayıran en önemli özelliği tamamen demirden inşa edilmiş olmasıdır. Dünya üzerinde demirden inşa edilen kilise sayısı 3’tür. Bunlardan bir tanesi Türkiye’de diğerleri ise, Arjanti ve Avusturya’da bulunmaktadır. Hristiyanlar için oldukça önem taşıyan Demir Kilise, dünyada nadir bulunan hatta diğer iki kilisenin zamanla yok olmasından dolayı türünün tek örneği olması nedeniyle oldukça önem taşımaktadır.

Kilisenin inşası için 500 ton demir kullanılmıştır. Kilisenin kubbe ve miğferleri ise altından yapılmıştır. Kilise üzerinde ki haçlarda altın işlemeden yapılmıştır. Uzun bir restorasyon sürecinden sonra ise 2018 tarihinde yeniden ibadete ve ziyarete açılmıştır.

Demir Kilisede Sanat Galerisi;

Kilisenin içini gezdikten sonra alt kattaki sanat galerisinin mutlaka görülmesini tavsiye ederiz. Kilisenin geçirmiş olduğu tarihi yolculuğun yanı sıra dini kültürünü ve aynı zamanda Bulgar cemaatinin sahip olmuş olduğu kültürel zenginliğini merak edenler için bize oldukça keyifli bir yolculuk sunmaktadır.

Yazarın Profili

Yazarın Yazı ve Galeri Sayfaları Demir Kilise 

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

  1. 13 Mart 2023

    Fevkalade aydınlatıcı ve faydalı olmuş anlatım. Yazıyı okuduktan sonra mutlaka görmek istiyorum. Bu anlamda teşekkürü borç bilirim sizlere. Eksik olmayın.

  2. Anlatim ve cekim harika

  3. Yazi cok guzel

  4. Sanat galerisini ilk defa duydum nerde

  5. Anlatiminizda sizin gibi cok guzel ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir