1. Ana Sayfa
  2. Şanlıurfa

Hz. Eyyup Sabır Makamı

Hz. Eyyup Sabır Makamı
+ - 0

Tarihçe

Yaşadığı musibetler ve en ileri sahfaya gelen hastalık sonrasında Hz. Eyyub; “Ya Rabbi bana zarar dokundu. (Bu Hastalık) Lisanen zikrine ve kalben ubudiyetime zarar veriyor. Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” diye niyaz edince Cenab-ı hak Cebrail (a.s.) ile gönderdiği vahiy ile “Ayağını yere vur.” diye emretti.

Hz. Eyyub gelen bu ilahi emirle hemen ayağını yere vurdu. Ve yerden latif bir su fışkırmaya başladı.
Kuran-ı Kerim’de “İşte sana yıkanılacak ve içilecek bir su…” diye nitelenen şifalı su ve sabır makamı Şanlıurfa’nın Eyyubiye mahallesinde bulunmaktadır.

Bizans döneminde M.S. 460 yılında Piskopos Nona bu kuyunun suyunun cüzam, fil ve gut hastalıklarını iyileştirdiğini farkedince buraya bir hastane ve hamam yaptırılmıştır. Yine Bizans döneminde buraya inşa edilen şifacı azizler Cosmas ve Damian Manastırlarında kuyunun şifalı sularıyla hastalar tedavi edilmekteydi.

1145 yılında Urfa’yı Haçlılardan alan İslam komutanı İmadeddin Zengi , Eyyub Peygamber kuyusunun şifalı suyu ile yıkanarak romatizma hastalığından kurtulmuştur.

Galeri

Genel Bilgiler

4,9 Puan

326 Yorum

 3 Kilometre

Navigasyon

Eyyüp Nebi Mh. Eyyüp Peygamber Cd. Merkez/Şanlıurfa

Ücretsiz

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Kısmi Gezebilir

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap