1. Ana Sayfa
  2. Şanlıurfa

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Savaşçı AMAZON lar mozaiğini görmelisiniz !!!

Haleplibahçe Mozaik Müzesi
+ - 0

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanında bir başka güzellikte mozaik müzesi. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’yle aynı bahçede bulunan, ancak farklı bir binada yer alan “Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi”ni görmeden sakın alanı terk etmeyin.

Haleplibahçe kazı alanında, taban mozaiklerin bulunduğu yerde (in situ olarak, yani yerinde koruma) inşa edilen Mozaik Müzesi, son derece etkileyici ve iyi korunmuş mozaik örnekleri sunuyor.

Savaşçı Amazon kadınlarını dünyada ilk kez bir mozaiğe resmeden parça da özel bir ilgiyi hak ediyor. “Amazonlar” ın tasvir edildiği devasa mozaik girişin tam karşısında sol tarafta ziyaretçilerini bekliyor. Görülmeye değer. 👍🏻

kRN1qf.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

(NOT : Yorumlarım; ziyaret ettiğim lokasyonla ilgili olarak mahallinde ve/veya daha sonra çeşitli kaynaklardan araştırarak edinebildiğim bilgilerdir. Herhangi bir politik/dini görüş içermemekte, eksikleriyle – hatalarıyla ve noksanlarıyla naçizane tarafımdan yapılmış derlemelerdir. Yanlış olduğu düşünülen bir husus tespit edildiği taktirde, yorum kısmında belirtilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilir.)

Yazar Hakkında

"Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" bakış açısından yola çıkarak, geride bıraktığım yarım asırlık zamana inat; teknolojik kolaylıkların da yardımıyla bundan sonra gezip, gördüğüm yerleri kendi bakış açımla ve olanca acemiliğim ve amatörlüğümle fotoğraflayıp (ki bu da genellikle cep tlf larıyla olur) @muzedelisi instagram hesabımdan yaptığım paylaşımları, instagram daki limitlere takılmaksızın, özgürce www.hepgezelim.com sitesinin sunduğu imkandan da faydalanarak, diğer gezi merakları ile de paylaşmak, diğer üyelerin paylaşımlarından yeni yerler, bilmediğim rotalar ve mekanları öğrenebilmek için buradayım :)

Yorum Yap