1. Ana Sayfa
  2. Şanlıurfa

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Eğer benim gibi ilk kez gördüyseniz ve öncesinde bir araştırma yapmadıysanız burası ile ilgili ... çok şaşıracaksınız !!!

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
+ - 0

Şanlıurfa’da bu büyüklükte ve bu güzellikte bir Müze kompleksi ile karşılacağımı hiç de tahmin etmemiştim. Müze binasını uzaktan daha ilk gördüğümde etkilendim..
Göbeklitepe kazılarından çıkan görkemli sanat eserleri ve heykelcikler burada sergileniyor. Tapınak yapılarındaki leopar rölyefi, yaban domuzları, leylek, tilki, ceylan, akrep, yılan ve kafası olmayan insan kabartması dönemin inancıyla ilgili önemli bulgular. Ayrıca Göbeklitepe’nin etkileyici bir replikası da ayrı bir bölümde ziyaretçilerini bekliyor.

İçinde 14 adet sergi salonu, 33 adet canlandırma alanı bulunan, 3 katlı ve 29 bin m2 kapalı alanı bulunan müze kompleksini hayranlıkla izledim.
Müzekart’ınızı veya biletinizi okutup giriş turnikesinden girip yönlendirme tabelalarını sırasıyla takip ederek çıkış turnikesine ulaştığınızda, müze kapalı alanı içinde 3.5 km den fazlaca yol katetmiş oluyorsunuz ki bu harika bir şey. Müzenin iç dizaynı, tarihsel dönmlerden bir diğerine geçiş holleri vb. çok güzel dizayn edilmiş.

Çok zengin bir kültürel mirasa sahip toprsklarda bulunan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde PALEOLİTİK, NEOLİTİK ve KALKOLİTİK dönemler ile, TUNÇ ve DEMİR çağılarına, HELENİSTİK, ROMA, DOĞU ROMA dönemleri ile İSLAMİ döneme ait kalıntılar sergilenmekte ..

kRNu0q.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

(NOT : Yorumlarım; ziyaret ettiğim lokasyonla ilgili olarak mahallinde ve/veya daha sonra çeşitli kaynaklardan araştırarak edinebildiğim bilgilerdir. Herhangi bir politik/dini görüş içermemekte, eksikleriyle – hatalarıyla ve noksanlarıyla naçizane tarafımdan yapılmış derlemelerdir. Yanlış olduğu düşünülen bir husus tespit edildiği taktirde, yorum kısmında belirtilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilir.)

Yazar Hakkında

"Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" bakış açısından yola çıkarak, geride bıraktığım yarım asırlık zamana inat; teknolojik kolaylıkların da yardımıyla bundan sonra gezip, gördüğüm yerleri kendi bakış açımla ve olanca acemiliğim ve amatörlüğümle fotoğraflayıp (ki bu da genellikle cep tlf larıyla olur) @muzedelisi instagram hesabımdan yaptığım paylaşımları, instagram daki limitlere takılmaksızın, özgürce www.hepgezelim.com sitesinin sunduğu imkandan da faydalanarak, diğer gezi merakları ile de paylaşmak, diğer üyelerin paylaşımlarından yeni yerler, bilmediğim rotalar ve mekanları öğrenebilmek için buradayım :)

Yorum Yap