1. Ana Sayfa
 2. Samsun
Trendlerdeki Yazı

Şahinkaya Kanyonu

Türkiye'nin ikinci büyük kanyonu Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu
+ - 7

Yaklaşık 1500 metre uzunluğundaki kanyon, Kızılırmak’ın turkuaz rengi sularının sarp kayalıkları arasında kendine yol bulduğu gizemli geçit olarak heybetiyle görenleri büyülüyor.

Kanyon, 1988 yılında tamamlanan Altınkaya Baraj Gölü’nün içerisinde kalıyor. Yaklaşık 2 km uzunluğunda ve yüzlerce metre yükseklikte sarp kayalıklar arasında kalan Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü Kanyonu şeklinde de anılıyor.

Kızılırmak’ın binlerce yılda aşındırarak var ettiği bir doğa harikası olan bu kanyon, baraj gölünün suyu yükseltmesi ile bugünkü görünümüne bürünmüş.

Bir keçinin dahi güçlükle çıkacağı zorlu yamaçlar, gür ve bir o kadar da yeşil bitki örtüsü ile inanılmaz kareler sizleri bekliyor. Manzaranın tadına yaklaşık 40 dakika süren Şahinkaya Kanyonu tekne turu etkinlikleri ile varabilirsiniz.

İnsanlar tekne turunda aşağıdan görünümü sizlere devasa gelecek yamaçları fotoğraflamak ile anı yaşamak arasında kalıyor. Siz iyisi mi daha o an gelip çatmadan kararınızı verin.

Belediyenin ve özel olarak düzenlenen tekne turları vardır.

Önerilen Yazı
Anıtkabir

kJ1o7n.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 3 sene önce

  Muhteşem bir doğa harikası.

 2. Harika bir yer emeklerinize sağlık

 3. 3 sene önce

  Gerçekten muhteşemmiş .. paylaşım için teşekkürler …
  Burada paylaşılan güzellikleri not ettikçe, ileri zamanlara dair seyahat planı yapmak oldukça zorlaşıyor gitgide .. acaba hangisinden başlasak, hangisini önce görmeli vb. :)
  Tabii ki keyifli bir kafa karışıklığı :))

  • Türkiyemizdeki bütün güzel yerleri sizlere sunmak için siz ve bütün hepgezelim.com ailesi çok özenle ve çok titiz bir şekilde çalışarak yayınlıyoruz. Teşekkürler :)

 4. Kanyon en yakın zamanda geliyorum :)

 5. Doğa muhteşem, tekne turu ile gezilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.