1. Ana Sayfa
  2. Müze
  3. Gazi Müzesi

Gazi Müzesi

Samsun Gazi Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün kaldığı oteldir. İşte Ulu Önder’in her

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün kaldığı oteldir. İşte Ulu Önder’in her ziyaretinde kaldığı Mıntıka Palas Oteli 1902 yılında Jean İonnis Mantika tarafından 509 metre kare alan üzerine altında dört mağazası bulanan bir otel olarak inşa edilmişti. İki katlı olan yapının dış duvarları yığma tuğla, iç bölmeleri bağdadi olarak yapılmıştır. O zamanki adıyla Şüküroğlu Caddesi üzerinde, şimdiki adıyla Mecidiye’nin tam girişindedir.

Mustafa Kemal Paşa’nın Mıntıka Palas Oteli’ne yerleşmesiyle ilgili olarak yapılan hazırlıkları o dönemde Canik Livası Muhasebe-i Hususiye Müdürü olan Osman (Atlı) Bey şöyle anlatıyor:- İstanbul’dan bir Paşa başkanlığında bir teftiş kurulu hareket etmiş. On sekizinde burada olacaklarmış. Birkaç gün kalacağı için kendisine ve maiyetine bir yer hazırlayalım. Bunu İstanbul’dan Dâhiliye Nezareti bize bildirdi. Zaman da malum… Kimseden fedakârlık istemeyeceğimize göre meseleyi aramızda halletmeliyiz. Umudum sizde. Yarın sabahtan itibaren bu işle meşgul olunuz. Dedi.12 Haziran 1926 tarihinde bu bina Samsun halkı adına Mustafa Kemal Paşa’ya armağan edildi.

Ulu Önder’in ölümünden sonra önce kız kardeşi Makbule Atadan’a geçmiş, sonrasında 1939 yılında ise 15.313,78 lira istimlâk bedeli ödenerek 19 Mayıs Halk Müzesi yapılmak üzere Samsun Belediyesinin sorumluluğuna teslim edildi. Üst katı müzeye dönüştürülen binanın alt katı 1985-1995 yılları arasında “Oda Tiyatrosu” olarak da hizmet verdi. 1997 yılına kadar Samsun Belediyesi sorumluluğunda kalan bina bu tarihten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilerek gerekli düzenlemeler ve onarımlar yapıldıktan sonra 8.11.1998 tarihinden itibaren “Samsun Gazi Müzesi” olarak hizmet vermeye başladı.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/bpEZpsq8FRo

Genel Bilgiler

4,5 Puan

926 Yorum

400 metre

Navigasyon

Kale Mh. Gazi Cd. İlkadım/Samsun

Ücretsiz

Açık

08:00 – 17:00

09:00 – 19:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”3145″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap