1. Ana Sayfa
 2. Piknik
 3. Maden Deresi

Maden Deresi

Sakarya Maden Deresi (Ana Resim)

Maden Deresi

Herşeyi bulabileceğiniz harika bir yer konaklama, balık, şelale vb …

Tarihçe

     Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır. Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Maden Deresi, Hendek İlçesi’nin kuzeyinden, Çaltepe’den doğarak 30 km bir yol kat ettikten sonra Kocaali’nin batısından Karadeniz’e ulaşmakta.

     Konaklama bazı dönemlerde hizmet verilmekteydi. Gitmeden önce iletişime geçildiğinde konaklamanın olup olmadığı konusunda sizlere bilgi aktarılacaktır. Girişler araç ilede yapılabilir yaya da yapılabilinir.

Galerideki bazı fotoğrafları bizimle paylaştığından dolayı nesglmz , aslıhanalarslan üyemize teşekkürlerimizi sunarız.

Detaylı Tarihçe

Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır. Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Maden Deresi, Hendek İlçesi’nin kuzeyinden, Çaltepe’den doğarak 30 km bir yol kat ettikten sonra Kocaali’nin batısından Karadeniz’e ulaşmakta.

Oldukça sık bir ormanlık alan içerisinde derince bir vadinin içinde akan derenin sağ ve sol kıyılarında kayın, kestane ve çınar ağaçları arasında bulunan patikalar, yürüyüş için oldukça uygun bir ortam oluşturmaktadır. Patikayı takiben kayalıklar üzerinde çeşitli mağara girişlerinin bulunduğu bölgede Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır. Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Ayrıca alabalık ve sazan balığının bulunduğu derede olta balıkçılığı da yapılmakta…

Madene ait tüneller, yollar v.b. hala kullanılıyor. Yürüyüş süresince yer yer bu tünelleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra çok güzel bir şelale ile karşılaşırsınız.. Maden Deresi’nin suları iki ayrı koldan yan yana yaklaşık 10 m. yükseklikten küçük bir gölcük üzerine düşüş yapıyor. Şelalenin hemen arkasında Cenevizlilerden kaldığı söylenen yaklaşık 15 m. yüksekliğinde bir set var. Bu set taşlardan örülerek oluşturulmuş ve Maden Deresi’nin üzerinde bir baraj gibi görülmekte.

Çok, ama çok eskiden, bir İngiliz, bir Yunanlı, bir de Manisalı Abdullah Paşa isminde üç kişi, Maden Deresi’ni uzun seneler işletmişler. 1914′de bütün galerileri çökerterek terk etmişler bölgeyi. Galeriler o gün bugündür kapalı. Kurşun, boraks, çinko ve altın gibi madenlerin bolca bulunduğu ifae ediliyor.

Galeri
Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/onRFNCX-y4Y

Genel Bilgiler

4,3

Puan

2.200

Yorum

73

Kilometre

Yol Tarifi

Kuyumculu

Kocaali-Karasu / Sakarya

15 TL

Ücret

Açık

Açık

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir

Bebek/Engelli


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Avatar

  Maden deresinide bide benim gözümle incelemenizi öneririm.

  https://hepgezelim.com/sakarya-maden-deresi-murat-b/

  • Avatar
   2 sene önce

   Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Yeni yerlerle ilgili paylaşımlarınız bekliyor olacağız.

 2. Avatar

  çadır başı günlük 30 ₺ para ödedik kamp alanına. ne duş ne temiz tuvalet hiçbir şey yok işletenlerin tavırları çok garip

 3. Avatar

  Arabalardan veya piknik yaptıkdan sonra yerlere çöp atmasalar çok güzel yer

 4. Avatar

  Girişte sizden araç veya yay ücreti alıyorlar alan çok güzel ama hiçbir yerde bakım yok ücret verip girdiğiniz yer allaha emanet WC çok kötü girilemiyecek şekilde el sabunu yok büfe ye gidip almaya kalkatığınızda ordada yok diğerlerini siz düşünün bizim gittiğimizde bungolav evleri vardı şimdi bilmiyorum şelaleye sakın tek çıkmayın ormanlık alan ama grup ile gidiyorsanız muhakak gidin ama yetişkin gidin çocuk la hayatta çıkmayın

 5. Avatar

  Sakin huzur isteyenler için ideal bir yer