1. Ana Sayfa
 2. Nevşehir
 3. Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

1950'li yıllarda onarım görerek Kültür Bakanlığına bağlı müze olarak ziyarete açılan türbe üç bölümden oluşmaktadır

featured

Nevşehir e 60 Km. Mesafede (aynı isimli ilçede) de bulunan HACI BEKTAŞ-I VELİ Müzesi ne ulaşım için yönlendirme levhaları mevcut ve ilk kez gelen bir ziyaretçi tarafından bile rahatlıkla bulunabilecek bir lokasyonda bulunmakta.

1950’li yıllarda onarım görerek Kültür Bakanlığına bağlı müze olarak ziyarete açılan türbe üç bölümden oluşmaktadır. Bu ana kapıdan girilerek Nadar avlusu olarak bilinen bölüme geçilmektedir. Bu kapıya Çatal Kapı deniyor. Bundan sonra mezar bölümüne ulaşana kadar geçilen kapılara sırasıyla Üçler, Altılar ve Kırklar Kapısı adı verilmiş. Türbenin ana bölümleri de bu Çatal Kapıdan sonra başlamaktadır.

Önerilen Yazı
Bebek Müzesi

Nadar avlusundan ikinci bölüme yani Dergah avlusuna geçiliyor. Bu avluya geçişte eskiden 3 TL giriş ücreti alınmaktaymış. Türbenin ana bölümleri de buradan itibaren başlamaktadır.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesinin bulunduğu mekana PİR EVİ deniliyor. Mekanın girişinde ve etrafından dergaha hizmette bulunmuş kişilerin mezarları da bulunuyor.

Türbenin en özel kısmı. Pir evinin içinde özel bir odada Hacı Bektaş-ı Veli-nin, Orhan Gazi tarafından yaptırılmış sandukası bulunmakta.   Odanın tavanında muazzam güzellikte süslemelerin bulunmakta.

Önerilen Yazı
Güvercinlik Vadisi

Pir Evi’nin hemen yanında, önünde bir KARADUT AĞACI bulunan BALIM SULTAN türbesi bulunmakta. Balım Sultan, H.Bektaşi Veli’den sonra gelen ve Bektaşiliği kurumsallaştırarak bağımsız bir tarikat olarak benimsemesini sağlayan önemli bir kişi. Türbenin önündeki karadut ağacının, H.Bektaşi Veli’nin hocası Ahmet Yesevi tarafından fırlatılan ve “Git bu dalı bulduğun yere dergahını kur” dediği rivayet edilen ağaç olduğuna inanılmakta. Ağaç enaz 700 yıllık olmasına rağmen halen kısmen meyve veriyormuş. Ziyaretçiler tarafından bu ağaç da kutsal kabul ediliyor. Dallarını öpüyorlar.

Dış avludan, Dergah avlusuna giriş kapısının yanında 2017 yılında 523.273 ziyaretçi ile en çok ziyaret edilen 4 ncü müze olduğuna dair bilgilendirme levhası mevcut.

Hacı Bektaş Veli Türbesi Bektaşiliğin merkezi olarak kabul edilir. Binanın yapısında kullanılan birçok sembol, tarikatın ana felsefesini yansıtır. Hacı Bektaş Veli türbesi doğrudan ve manevi olarak Bektaşilikle ilişkilidir. Hacı Bektaş Veli’nin 13.yüzyıldaki sözleriyle, 20.yüzyılın “(Bildirilmemiş) İnsan Hakları Beyannamesi” ve 21.yüzyılda müritlerince halen uygulanan CEM ve SEMAH ritüelleri nedeniyle olağanüstü bir evrensel değer taşımaktadır. Türbe bu felsefenin doğduğu ve beyan edildiği merkezdir. Ayrıca türbe, Alevi ve Bektaşi halk tarafından inanç merkezi olarak görülmektedir.

****************************************************************************

Önerilen Yazı
Kuran Kalesi

(NOT : Yorumlarım; ziyaret ettiğim lokasyonla ilgili olarak mahallinde ve/veya daha sonra çeşitli kaynaklardan araştırarak edinebildiğim bilgilerdir. Herhangi bir politik/dini görüş içermemekte, eksikleriyle – hatalarıyla ve noksanlarıyla naçizane tarafımdan yapılmış derlemelerdir. Yanlış olduğu düşünülen bir husus tespit edildiği taktirde, yorum kısmında belirtilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilir.)

****************************************************************************

 

kEIE6p.jpg

kEIom6.jpg

kEIkTx.jpg

kE5dAv.jpg

kE5A20.jpg

kE57OY.jpg

kE50Rq.jpg

kE5ftP.jpg

kE59iN.jpg

kE56ye.jpg

kE5b6R.jpg

kE5Zmc.jpg

kE5MIt.jpg

kE5tAQ.jpg

kE5l2s.jpg

kE53RS.jpg

kE5WlG.jpg

kE5Uhf.jpg

kE52yI.jpgkE5K41.jpgkE51GA.jpgkE5zIH.jpg

Yorum Yap

Yazar Hakkında

"Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" bakış açısından yola çıkarak, geride bıraktığım yarım asırlık zamana inat; teknolojik kolaylıkların da yardımıyla bundan sonra gezip, gördüğüm yerleri kendi bakış açımla ve olanca acemiliğim ve amatörlüğümle fotoğraflayıp (ki bu da genellikle cep tlf larıyla olur) @muzedelisi instagram hesabımdan yaptığım paylaşımları, instagram daki limitlere takılmaksızın, özgürce www.hepgezelim.com sitesinin sunduğu imkandan da faydalanarak, diğer gezi merakları ile de paylaşmak, diğer üyelerin paylaşımlarından yeni yerler, bilmediğim rotalar ve mekanları öğrenebilmek için buradayım :)

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Paylasımlarınız çok güzel detaylı fotoğraf yuklemenız ayrı bir güzel olmus hem okuyoruz hemde fotoğraflarla orayı daha net anlayabılıyoruz umarız yazılarınız devam eder cunku artık hepgezelim.com dayım ve sizin gibi yazarların yazılarını okumak ıstıyorum

  • muzedelisi
   2 sene önce

   Sibel hanım öncelikle değerlendirme ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim ..
   Ben de, hepgezelim.com un, özgürce paylaşım özelliğini çok beğenerek burada da paylaşım yapmaktan mutlu olacağım. Hepgezelim.com un enerjik ve dinamik ekibinin de destekleriyle, arşivimizdeki fotoları günışığına çıkararak, hep birlikte paylaşıyor olacağız inşallah …
   Saygılarımla.

 2. Insana huzur veren bir tinisi var haci bektasin. Muze olarak da gezilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir