1. Ana Sayfa
 2. Koy
 3. Bodrum Plaj ve Koyları

Bodrum Plaj ve Koyları

Bodrum Koyları (anaresim)

Bodrum Plaj ve Koyları

67 Mavi bayraklı plakı ile Bodrum ülkemizin en mavi bayraklı plajı

Tarihçe

     67 mavi bayraklı plajı ile, Bodrum ülkemizin en mavi bayraklı beldelerindendir. Sahilleri parselleyen işletmeler ve yazın 10 milyonu görebilen nüfus nedeniyle, yazın Bodrum’da deniz keyfi yapmak mücadeleli bir hal alabiliyor.

     Onun için Bodrum yakın koy ve plajlarının bazılarını sizlere yazmış bulunmaktayız. En yakın zamanda tek tek plak ve koylar hakkında detaylı bilgiler sizlere verilecektir.

Yalıkavak , Karaincir , Torba Sahili  Gümüşlük , Bitez , Aspat , Bardakçı , Ortakent , Peksimet , Kargıcak , 
Gündoğan , Mazı Köyü , Sedef , Akyarlar ,  Karaİncir , Aspa , Kissebükü , Gerenkuyu vb.

Fotoğrafları bizimle paylaştığından dolayı cerentur , d48nice , selinikaaa , seblakanyigit , yagmurtuna üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız. (Üyelerimizin Fotoğraf Paylaşımı 07/03/2019 tarihinde başlamıştır)

Detaylı Tarihçe

Halikarnassos‘ta (Bodrum‘un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve “Tarihin Babası” olarak bilinen HEREDOT‘a göre Bodrum Dor‘lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg‘ler bu bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö.650 yılında Megeralılar gelerek şehri genişletmişler adını da Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.

Bodrum M.Ö. 386 yılında Persler‘in egemenliğine girmiştir. Halikarnassos en parlak devrini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos‘un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

Bodrum M.Ö. 192’de Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiş, 1522 yılında ise (Kanuni Sultan Süleyman döneminde) tekrar Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.

Kaynak : Bodrum Belediye

GaleriVideo

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/S9uLvf4kyAc

Genel Bilgiler

4,8

Puan

100.365

Yorum

110

Kilometre

Yol Tarifi

Bodrum

Muğla

0 TL

Ücret

Açık

Açık

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir

Bebek/Engelli


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”1918″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar

  Yaz olsada gitsek fotoğraflar çok güzel özel çekimmi bütün arkadaşlarımız manken gibi 🙂

  • Avatar
   1 sene önce

   Evet çok güzeldir mine hanım hayır hiçbiri manken deyildir daha doğrusu hepsi bizim takipcilerimiz ve bizlerin paylaşımı için göndermiş oldukları fotoğraflar güzel mesajlarınızı bütün takipcilerimize ileteceğiz Teşekkürler 🙂