1. Ana Sayfa
  2. Muğla
  3. Muğla Bodrum Deniz Müzesi

Muğla Bodrum Deniz Müzesi

Her biri otomobil tarihinde kilometre taşı olmuş klasiklerle dolu olan Ural Klasik Otomobil Müzesi 2000 yılından beri Tarabya’daki adresinde hizmet veriyor.

Tarihçe

Bodrum Deniz Müzesi; Bodrum tipi tekne modelleri, dünya denizlerine ait 6000 deniz kabuğu ve Cevat Şakir Kabaağaçlı koleksiyonu ile Bodrum’un denizcilik tarihine ışık tutuyor…

Müzenin temelleri 2010 yılında Bodrum Kalesi önünde kurulan çadır içinde Bodrum tipi 18 tekne modelinin sergilenmesi ile atılıyor.

Eski bedesten binasının müze olarak tahsis edilmesi ile 15 Ekim 2011 tarihinden günümüze Bodrum’un denizcilik tarihine tanıklık ediyor. 

Cevat Şakir Kabaağaçlı! Bodrum Deniz Müzesi’nden söz edilecekse ilk onun adı anılmalı.

1925 yılında Bodrum’a sürülen, Türk Edebiyatı’na sayısız eser kazandırmış yazar, gazeteci, araştırmacı, çizer, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’na ait kişisel eşyalar, fotoğraf arşivi ve tarihi belgeler sergide yerini alıyor

Detaylı Tarihçe

Ali Kemal Denizaslanı Girit’e gittiğinde Hanya’daki deniz müzesini ziyaret ediyor. Bu ziyaretinde Bodrum’dan gönderilen Rumların “Herodot bizim, Artemisia bizim, Halikarnas Mozolesi bizim, siz Bodrum’a ne kattınız?” şeklinde serzenişte bulunmasına içerleyerek Bodrum Deniz Müzesi’ni hayata geçirmeyi planlıyor. Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası’nın desteğiyle çalışmalarına başlıyor. Eşi Zehra Denizaslanı ise en büyük destekçesi. Müzede sergilenen tüm maketlerde emeği var. Armalar, sünger çuvalları onun eseri. Ciddi bir saha çalışmasının ardından ulaşılan tekne fotoğrafları ile çalışmaya başlıyorlar. Tüm çabaya rağmen bazı teknelerin fotoğrafları bulunamıyor. Denizaslanı hafızasını zorluyor ve çoçukluğundan aklında kaldığı kadarıyla yeniden vücut buluyor efsane balıkçının teknesi “Yatağan”. Atölyeye dönen evlerinde geceler boyu süren çalışmaların ardından Bodrum denizlerinde nam salan efsane tekneler müzede yerini alıyor.

Bodrum Deniz Müzesi, dünyanın çeşitli denizlerinden toplanan 6000’e yakın deniz kabuğunu ağırlıyor. Hasan Güleşçi tarafından bağışlanan eşsiz deniz kabuğu koleksiyonunun ülkemizde bir benzeri daha bulunmuyor. Koleksiyon içerisinde 460 milyon yıl öncesine tarihlenen deniz kabukları bulunuyor. 

Gezi boyunca bize eşlik eden, çocukluk yıllarından itibaren sualtı kazılarına aşina, arkeoloji ve sanat tarihi mezunu aynı zamanda kaptan ve dalış eğitmeni olan genç Müze Müdürü Selen Cambazoğlu müzede sezon öncesi bir takım yenilikler olacağının müjdesini veriyor. İstanbul Deniz Müzesi tarafından bağışlanan Turgutreis ve Barbaros Hayrettin Paşa’nın tabloları yakın zamanda müze sergisinde yerini alacak. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca Bodrum zırhlısı, Turgutreis zırhlısı ve Türkiye’nin ilk savaş gemisinin maketi Bodrum Deniz Müzesi için hazırlanıyor. 

Detaylı Bilgiler

Adres

Çarşı / Bodrum / Muğla

Giriş Ücreti

Tam : 20 TL

İndirimli : 10 TL

Ücretsiz : Engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, profesyonel turist rehberleri,  ICOM kart sahipleri, basın mensupları, gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları.

Müzekart Geçerli değil

Otopark

Ücretli Özel

Bebek / Engelli Arabası

Kısmi Gezebilir

Ziyaret Saatleri

Diğer Günler : 10:00 – 17:00

Tatil Günü

Pazartesi , Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı 1. Günü , 1 Ocak 

Galeri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap