1. Ana Sayfa
  2. Muğla
  3. Belen Kahvesi

Belen Kahvesi

Muğla Belen Kahvesi (Ana)

Belen Kahvesi

Küçük bir müze halini alan bu kahve, ticari olarak da faal durumda bulunuyor

Tarihçe

     Belen Kahvesi’ndeki duvarlar, türküde adı geçenlerin fotoğrafları ve mahkeme tutanaklarıyla doldurulmuş durumda. O günü yaşatmak adına kahvede ”Ormancı” ve diğer Muğla türküleri çalıyor. Küçük bir müze halini alan bu kahve, ticari olarak da faal durumda bulunuyor. Zamanla yıkılma ve yok olma tehlikesiyle karşılaşan Belen Kahvesi, 6 Nisan 2005 tarihinde Muğla Valiliği tarafından kamulaştırılarak restore edilmiştir.

     Belen Kahvesi, Muğla merkeze 23 kilometre uzaklıktaki Çaybükü Köyü’nde (Gevenes Köyü) bulunmaktadır. İzmir-Muğla karayolundan yaklaşık 8 kilometre kadar içeride bulunan Belen Kahvesi, Yatağan ilçesine yakın bir konumda bulunuyor. Muğla-Yatağan arasında karşınıza çıkacak olan Belen Kahvesi tabelasından saparak bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.  

     Belen Kahvesi fotoğraflarını bizimle paylaşan takipçimiz unlimitedhappines_’e teşekkürlerimizi sunarız.

Detaylı Anlatım

Belen Kahvesi ve Türküsü,  Temmuz 1946‘da Muğla‘nın Gevenes Köyü’ndeki ( günümüzdeki adı Çaybükü Mahallesi/Menteşe ) Belen Kahvesi’nde meydana gelen gerçek bir olay üzerine Değirmenci Pisili Tahir Usta tarafından bestelenen ve zamanla ünü Türkiye geneline yayılan bir halk türküsüdür. Meydana gelen bu acı olaydan sonra Belen Kahvesi zamanla yıkılma ve yok olma noktasına gelir. Ancak, 6 Nisan 2005 yılında Muğla Valiliği tarafından kamulaştırılıp restore edilerek tekrar hizmete açılır. Bugün Belen Kahvesi, Gevenes, yeni adıyla “Çaybükü” Mahallesinde ovaya hâkim bir tepede yer almaktadır.

Gevenes Köyü’nde yaşayan ağa oğlu Mustafa Şahbudak köy muhtarı Tevfik Cezayir’in en yakın arkadaşıdır. Bu ikili her akşam köy kahvesinde dama maçı düzenler, iddialı ve dostça yapılan bu karşılaşmalar kahvedekiler tarafından ilgi ile izlenir. Bir temmuz akşamı yine dama oynarken oyunun yarısında “Sarı Memet” lakaplı orman memuru Mehmet İn çıkagelir. Gevenes ve Kozağaç köyleri civarında bir orman yangını çıkar. Yangın ile ilgili tutulan zaptın bekçi tarafından Muğla’ya gönderilmesini muhtardan talep eder. Muhtar Tevfik Cezayir, ‘Olmaz, daha acil olan seçim sonuçlarının ulaştırılması gerekiyor. Bekçiyi gönderemem’ diyerek isteği reddeder. Bunun üzerine Ormancı ile Muhtar arasında tartışma başlar. Ormancı dama masasını devirerek dağıtır, muhtarın arkadaşı Mustafa Şahbudak ise bu davranış üzerine ormancıya bir tokat atar. Ormancı kamasını çıkartarak Mustafa Şahbudak’ı kolundan yaralar. O da, bunun üzerine tabancasıyla ormancıya ateş eder. Kurşun sekerek olayı yatıştırmak amacıyla araya giren Muhtar’a isabet eder ve ölümüne sebep olur.

Bu acı olaydan sonra köyde kalamayacağını anlayan Mehmet İn, tayinini Kavaklıdere Orman Müdürlüğü’ne ister ve oraya yerleşir. Doksanlı yılların başında da ölür. Hayatının geri kalan yıllarını bu olayı unutmaya çalışarak geçiren Mustafa Şahbudak ise 28 Mart 2005 günü tedavi gördüğü İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 83 yaşında ölür.

Kaynak: Menteşe Kaymakamlığı, Tatilana

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/S9uLvf4kyAc

Genel Bilgiler

4,4

Puan

3.658

Yorum

26

Kilometre

Yol Tarifi

Çaybükü Mh.

Menteşe / Muğla

0 TL

Ücret

Açık

Açık

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir

Bebek/Engelli


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

Radyo Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”1918″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

  1. _avatar

    Kişilerin anonim müziklerin bir olaydan yaşanmışlıktan ortaya çıktığını gösteren, tarihi dokunun ve yaşanan olayın canlandırılmaya çalışıldığı gidilip görülmesi gereken güzel memleketimizin nadide bir yeri….

  2. _avatar

    Güzel yer biraz kalabalık ti.servis iyi değildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir