1. Ana Sayfa
 2. Muğla
 3. Bafa Gölü, Heraklia Antik Kent

Bafa Gölü, Heraklia Antik Kent

Bafa Gölü de denizden bir parça olarak arada kaldı. Gölün üzerinde iki ada mevcut ve bu adalarda da Hearaklia Antik Kentine ait kalıntılar bulunmakta

WhatsApp-Image-2019-06-12-at-23.29.071

Uzun zamandan sonra yeni bir yazıyla merhaba demek istiyorum. Çoğumuz için uzun bir bayram tatili oldu ve iyi de oldu açıkçası.

Tüm Ramazan ayı boyunca aklımda tek yer vardı, orası da Bafa Gölüydü ve uğradığımıza değdi.

Bafa Gölü’nün genel olarak coğrafi özelliğinden bahsetmek istiyorum. Söke ovası önceden bir denizdi.

Menderes ırmağından gelen alüvyonlar sayesinde ova şeklini aldı. Bafa Gölü de denizden bir parça olarak arada kaldı.

Gölün üzerinde iki ada mevcut ve bu adalarda da Hearaklia Antik Kentine ait kalıntılar bulunmakta.

Gezmek özgürlüktür diyerek çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere…

Detaylı Anlatım


Peki Bafa Gölü’ne nasıl gidersiniz ?

Muğla yolu üzerinden Kapıkırı tabelasının olduğu dar bir yola giriyorsunuz, başta baya uzun bir yol gibi geliyor ama gittiğinizde değdiğini anlıyorsunuz.

Hep derim her gittiğiniz yer size muhakkak bir şeyler öğretir diye. İşte burada da yeni şeyler öğrenerek ayrıldık bu güzel yerden.

Gölün hemen yanında şirin bir mekan mevcut, renkli sandalyelerle hazırlanmış masalar misafirlerini adeta bu mekana davet ediyor. Yemekleri hakkında bilgim malesef yok, ancak tuvaletlerinin pek de temiz olmadığını malesef söylemek zorundayım.

Bu köyde el oyası ile yapılan baş örtüleri, bilezikler, yazmalar satan oldukça fazla köylü kadın var, köyün çok farklı yerlerinde oturan bu teyzeler sizi yakaladı mı bırakmıyor açıkçası. Ben bir kaç tane yazma aldım, çok güzeller. Sonuçta el emeği göz nuru.

Gölde kefal, yılan balığı oldukça fazlaymış biz öyle duyduk hatta yerlileri yılan balığının çok lezzetli olduğunu söyledi ama bizim tadına bakmak gibi bir imkanımız olmadı. Uğrarsanız muhakkak bir tadına bakın, hatta bu konuda bana geribildirim yaparsanız çok sevinirim.

Göle hemen kıyısı olan Kapıkırı Köyünde gezdikçe Osmanlıdan kalma derme çatma tarihi evleri de görmek mümkün ancak iyi bakılmamış bu da beni oldukça üzdü.

Beş parmak dağlarının yapısı, gölü çevreleyen dev kayaların yoğunluğu bizi oldukça etkiledi. Sanki canlıymış hissi uyandırıyor adeta insanda.

Heraklia Antik Kentinin kalıntıları köyün bir çok yerinde görmeniz mümkün, gölde bulunan iki adadan birinde yer alan tarihi kiliseye sandal ile gitmeniz mümkün.

Diğer tarihi kalıntılar için de dağ taş çıkmak beni yormaz derseniz muhakkak kral mezarlarının bulunduğu kaleye de uğramanızı öneririm, hatta burdan gölün harika manzarasınıda seyre dalabilirsiniz.

Uzun zamandan sonra gitmekten çok keyif aldığım bir yerdi, ancak bir dahaki sefer Bafa Gölü festivalinde gitmeyi düşünüyorum, festival tarihi hakkında şu anda net bir bilgim olmasa da bahar aylarında olduğunu öğrendim.

Çok fazla ziyaretçisi olan bu köyün bence daha özenle bakılması gerek, çünkü ülkemizin hatrı sayılır bir tarihi mirası var, vatandaş olarak biz değerini bilmezsek, öğretemezsek harcanıp gidecek. Umarım bu konuda hakettiği yerde olan ileri ülkelerden biri olabiliriz.


Destek Otomasyon

kgiYnH.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezgin ve amatör bir gezi yazarı.. Araştırmayı, öğrenmeyi ve hayatı tüm zorluklarına rağmen dolu dolu yaşamayı seven bir ruhun sahibi.

Yorum Yap

Yorumlar (10)

 1. Avatar
  1 sene önce

  Muazzam bir doğa harikası anlatımızda çok güzel

  • Avatar
   1 sene önce

   Çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.. Yeni yazılarda görüşmek üzere.. 🙋‍♀️

 2. Avatar

  Planımıza hemen alalım favorılerımıze de alalım 🙂

  • Avatar
   1 sene önce

   O atmosferin hoşunuza gideceğinden eminim ve gezip gördükten sonra düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.. Sağlıcakla kalın..

 3. Avatar

  Bilgilendirme süper olmus

 4. Avatar

  Festivalde orada olmak ısterım

  • Avatar
   1 sene önce

   Merhabalar. Kesinlikle, festival döneminde köy halkı köyün bir başka güzel olduğunu söyledi. Merakla bekliyorum.. 🙂

 5. Avatar

  Çok güzelmiş

  • Avatar
   1 sene önce

   Teşekkürler… Muhakkak ziyaret etmeye çalışın.. Fotoğraflardan çok daha güzel.. 📷