1. Ana Sayfa
  2. Ankara
  3. Milli Mücadele Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi

Milli Mücadele Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi

Milli Mücadele Atatürk Konutu ve Müzesi Ankaraandmore (ana)

Milli Mücadele Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi

TCDD, Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmak amacıyla, Ata’nın birinci ölüm yıldönümünü hatırlatan posta pullarına

Tarihçe

     Milli Mücadele Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi Ankara Garının içinde bulunmaktadır. Tren’den inince sol tarafa doğru gittiğinizde Müze yi görmüş olursunuz Müzede içerden dışardan fotoğraf çekmek YASAK fotoğraf çekmek için TCDD Genl Müdürlüğünden izin almanız gerekmektedir. Bizler bir kaç fotoğraf sizlerle paylaşmak için çekebildik 1. Katta Demiryolları Müzesi vardır dar merdivenle yukarı çıktığınızda karşınıza odalar çıkıyor yatak odaları, banyo ve toplantı odaları Ankara ya geldiğinizde 15 dakikanızı ayırmanızı öneririz. Müze mesai saatlerine çok dikkat ediyor mesai saatleri içinde ziyaret etmenizi öneririz.

     Müzeden çıkında 50 metre ileriye gittiğinizde Atatürk’ün Türkiyeyi gezdiği treni görmüş olursunuz geziliyormuş ama bizim gittiğimizde kapalı olduğu için içini gezme fırsatımız olmadı Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayınız . . .

Tarihçe

TCDD, Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmak amacıyla, Ata’nın birinci ölüm yıldönümünü hatırlatan posta pullarına da geçmiş olan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde seçkin bir yeri olan bu binayı yeniden düzenleyerek, 24 Aralık 1964 tarihinde Müze olarak halkın hizmetine açmıştır.

Atatürk Konutu Müzesi, Kültür Bakanlığı denetiminde bulunan özel müze statüsündeki ilk Kurum Müzesi olma özelliğine sahiptir.

Özgün kilit kemerli, köşeleri taş dekorlu ve çatı saçakları ahşap olan taş bina, iki katlı olarak tasarlanmıştır. Kilit kemerli pencere dekorları yalın olmakla beraber binadaki tek süs öğesidir. Müze, TCDD ve Milli Mücadele tarihine açılan kapılarıyla ziyaretçilerini dönemin ruhunu yaşamaya davet etmektedir.

Giriş katı Demiryolları Müzesi olarak düzenlenen Atatürk Konutunda, 1856 yılından günümüze uzanan demiryolları ile ilgili çeşitli belgeler, hatıra madalyaları, o dönemde kullanılan makaslar, ray örnekleri, yemekli ve yataklı vagonlarda kullanılmış olan gümüş servis takımları gibi eşyalar müzede sergilenen eserler arasındadır. Ayrıca Osmanlı döneminde kullanılan mühür, diploma, kimlik kartları, biletler, TCDD’nin tren işletmeciliğinde kullandığı lokomotif plâkaları, haberleşmelerde kullanılan telefon ve telgraf makineleri de ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Giriş katında yer alan yüksek tavanlı merdivenler aracılığıyla ikinci kata çıkılmaktadır. Müzenin ikinci katı, Atatürk’ün kabul odası, çalışma ve yatak odası ile Fikrîye Hanım’ın odasının da bulunduğu bir Konut-Müze olarak tasarlanmıştır.

Atatürk ve Fikrîye Hanım’a ait özel eşyalarında sergilendiği Müzede Fikrîye Hanım’ın yeğeni Hayri Özdinçer tarafından müzeye bağışlanan Fikrîye Hanım’ın ölüm ilanının yer aldığı 1340 tarihli (1924), Vatan Yevmi Gazetesi, nüfus tezkeresi, soy ağacı, fotoğraflar, yatak örtüsü, ud, o günün hatırasını günümüze taşıyan mobilyalar ilk günkü halleriyle korunmaktadır.

Galeri
Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Tsf6C6UXy5Y

Genel Bilgiler

4,2

Puan

125

Yorum

2

Kilometre

Navigasyon

Anafartalar Mh. Hipodrom Cd.

Altındağ / Ankara

0,0

Ücret

Cumartesi

Pazar

09:00 – 12:00

13:00 – 17:00

Gezi Haritası

Gezilemez

Bebek/Engelli


E-Posta


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

Radyo Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”2783″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap