1. Ana Sayfa
  2. Mardin

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi
+ - 0

Tarihçe

Yapımına Artuklu hakimiyeti sonlarında belki de Sultan İsa Devrinde Zinciriye Medresesi’nin yapımından hemen sonra muhtemelen aynı mimar tarafından başlanmış, fakat Timur İstilası ve Akkoyunlu baskısı gibi karışık bir durumun Mardin Siyasetine hakim olmaya başlaması üzerine yarım kalmış,

daha sonra belki Akkoyunlular tarafından tamamlandıktan sonra Cihangir’in oğlu Kasım (1457-1502) adıyla anılmıştır.Güneyde ovaya açık cepheye sahip Medrese, Mardin yapılarının en büyüklerindendir. Açık medrese tipinde, tek bir avlu etrafında düzenlenmiş, iki katlı ve tek eyvanlıdır.

Kesme taş ve tuğlalardan yapılmıştır.Güney cephesinden, bir taç kapının bağladığı beşik tonozlu bir koridordan geçilerek girilir. Batısında diğer kısımlarla girişi aynı olan, bağımsız bir mescit mekanı vardır. Doğuda iki kat boyunca yükselen camisi mevcuttur.Portalden girilen revaklı büyük avlunun etrafında, iki kat üzerine revaklar arasına dizilmiş hücrelerden oluşmaktadır.

Avlunun kuzeyinde, ikinci katıda kesen büyük eyvan ve onun önünde bir havuz mevcuttur.Burası tek başına bir medrese olarak değil bir külliye gibi düşünülmüş olmalıdır. Yanında bulunan zaviye-türbe bunun kanıtıdır.

Galeri

Genel Bilgiler

4,6 Puan

2.458 Yorum

3 Kilometre

Navigasyon

Cumhuriyet Mh. 1711. Sk. Artuklu/Mardin

Ücretsiz

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Kısmi Gezebilir

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (0)

  1. çok güzel bir yer

  2. mardin beni bekle çook güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.