1. Ana Sayfa
  2. Mardin

Mardin Gezilecek Yerler ve Gezi Notlarım

Mardin gezilecek yerler için tarihi eski sokaklarında gezerken diller ve dinler şehrinin tarihi, doğası, kültürü ve yemeklerine bakalım.

Mardin Gezilecek Yerler ve Gezi Notlarım
+ - 0

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin gezilecek yerler için tarihi eski sokaklarında gezerken diller ve dinler şehrinin tarihi, doğası, kültürü ve yemeklerine bakalım.

Efsaneleri ve kültürü ile etkilendiğim Mardin’i benim gözümden anlatmak istiyorum öncelikle.

Mezopotamya öyle bir yer ki! Dinlerin ve dillerin kardeşliğini toprağına işlemiş. Mardin öyle bir bakar ki  Mezopotamya’ya yukarıdan kibirsizce.

 

 

 

Güneydoğu Bölgesinin en egzotik ve gizemli şehridir Mardin, Neden mi?

Bir çok dini ve dili bir arada yüzyıllardır saygıyla taşıyabilmiş. Bu o kadar değerli bir olgudur ki günümüz de… Medeniyetin ulaşamadığı  bu daracık Mardin sokaklarında insanlar saygıyı ve sevgiyi en yüce değer saymışlar.  Kısacası  Mardin dillerin ve dinlerin şehridir. Aynı sokakta ve hatta aynı avluda Bir Müslüman, bir Yezidi veya bir Süryani’nin birlikte yaşadığını görüyorsunuz. Bu birliktelik Mardin’in taşına toprağına işlemiş resmen… Burada yaşamın ve insanın daha değerli olduğunu anlıyorsunuz.

 

mardin-insanı

 

Öyle ki; burada insanlar açık havada doğayla iç içe uyuyorlar damlarda. Bizlerin sadece masal ve hikayelerde okuduğumuz ve şehirlerde artık göremediğimiz yıldızlara bakarak uyuyorlar sıcak yaz gecelerinde. Ve inanın burada herkesin bir yıldızı ve birçok hayali var. 

 

 

mardin-konakları-kapak

 

Mardinli küçük bir kızla konuşmuştum. Şuan ismini hatırlamıyorum. Ama bana damda yıldızlara bakarak nasıl hayal kurduklarını anlatmıştı. O zaman dedim ki şehir ışıkları bizden yıldızları ve hayallerimizi çalmış. Gözleri öyle parlıyordu ki küçük kızın, yıldızları içinde görebilirdiniz.

mezapotamya-mardin
Uçsuz Bucaksız Mezapotamya

Mardin güvercinleri;

Mardin’de Güvercinler çok özel ve değerlidir. Değerlidir derken maddi anlamda değil.  İnanışa göre Nuh’un Gemisi’nden uçan güvercinler ilk olarak Mardin’e konmuştur. Çatılarda yaşam kurmuş Mardin halkının güvercinlerle olan bağı görülmeye değer.

 

mardin-güvercinleri

alıntı fotoğraf

Mardin gezilecek yerler için sanatı ile başlayalım.

Mardin kültürünün sanata işlenmesi;

Mardin öyle küçümsenecek bir yer değil. Özellikle sanat açısından. Sokaklarında yürürken bile bir bakmışsınız  Bir taş işleme ustasının çekiç seslerini veya  bir kuyumcunun telkari ustasının sanatını görürsünüz. Bazen de bir bakırcının o incecik işlemeli çekiç senini duyarsınız. El sanatları ruhlarındaki güzellikleri yansıtır olmuş. Mardinli olmayan birini görünce hemen anlar ve gülümse ile hoş geldiniz derler.

şahmeran-mardin

 

Eski Mardin Sokakları;

Sokakları bile sanat eseri gibi. İlginç o kadar çok ve dar sokakları olmasına rağmen hiç çıkmaz sokağı yok. Sokakları birbirine bağlamak için abbare denilen küçük alçak geçitler var. Aklıma ilk gelen küçük çocuk olsak da burada saklanbaç oynasak demiştim.

mardin-sokak-geçitleri
Mardin sokak geçitleri (Abbare)

Masal anlatır gibi anlatsam da Eski Mardin de artık taş evleri betanlaştırmaya veya her tarafı elektrik kabloları sarmaya başlamış. Göze batıyor batmasına ama bir çok yere göre Mardin hala farklılığını koruyor.

şahtana-konağı-mardin gezilecek yerler
Şahtana-Konağı-Mardin

Tarihi Mardin Konakları;

Bu kültür ve tarih denizinde o kadar çok cami, kilise, manastır var ki hepsini gezmek mümkün değil. Önemli olanlarından bir kaç tanesini sizi sıkmadan kısaca göstermek istedim. Bunlardan biri Deyrülzafaran Süryani  Manastırı diğeri ile Kasımıye Medresesi..

 

Kasımıye-Medresesi-mardin-2
Kasımıye Medresesi

 

Mor-Gabriel-Manastırı-Midyat Mardin
Mor-Gabriel-Manastırı-Midyat Mardin

Mardin gezilecek yerler o kadar çok ki! hepsini gezmek mümkün değil. 

Ben ilk Kasımıye Medresesini gezmiştim. İlginç ders odaları vardı. Kapıları çok alçak yapılmış içerideki hoca ve öğrencilere saygılı olmak için kapıdan eğilerek geçmek zorundasınız.

kasımıye-medresesi-mardin

 

Mardin Kalesi; 10. y.y. yapılmış kale askeri amaçla kullanıldığı için giremiyorsunuz.

 

mardin-konakları-kapak

 

Şehidiye Cami ve Medresesi: İlginç minaresiyle dikkat çekiyor.

Mardin Ulu Camii: Hz. Muhammet’in (S.V) sakalının sergilendiği (Sakal-ı Şerif) de bulunuyor. Dar sokaklar arasındaki cami etrafında birçokta küçük dükkanlar var.

Mardin Kent Müzesi: Bölgenin tarihi ve kültürünün bir arada görebileceğiniz bir yer.

Zinciriye Medresesi: Buraya dar bir merdivenli yoldan çıkıyorsunuz.  Müthiş bir manzarası var.

 

Mardin gezilecek yerler

 

Sakıp Sabancı Kent Müzesi: Eski yaşamlardan canlandırmalar yapıldığı ve çeşitli resim sergilerinin sunulduğu bir yer…

mardin-sokakları

Mardin gezilecek yerleri kısaca anlattıktan sonra tüm dünyada bilinen Şahmeran hikayesine bakalım;

mardin-konakları ve kileseleri

Mardin‘in  farklı bir ruhu var sanki. Masal diyarı gibi her yönüyle. Dizilere, filmlere konu olan Şahmeran’ın hikayesini anlatayım.

mardin-konakları ve kileseleri, sokakları, mardin gezilecek yerler

Mezopotamya’nın Mardin’inde bir gün Bir çoban kuzularını otlatmaya giderken toprak çöküverir. Metrelerce toprağın altında arkasında bir kapı açılır. İnsan başlı yılan gövdeli bir kadın görünür. Etrafı yılanlarla doludur. Korkmuş olan çobana korkma der. Yaralanan çobana seni tüm ağrı ve yaralarını iyileştireceğim der. Çoban günlerce aylarca  burada kalır. Aylar sonra yılan çobana aşık olduğunu fark eder. Ama çoban oradan ayrılmak ister. Yılan ise ne sen beni gördün nede ben seni  benden sakın kimseye bahsetme der. Çoban söz verir  yer yüzüne çıkan çoban kuzularını hiçbir yerde göremez. Köye dönen çoban  başından geçenleri herkese anlatır  ama kimse ona inanmaz. İspatlamak için aynı yere gidip Şahmeran çağırır ve eline bir taş alıp ona vurur.

 

mardin-kilise-kapısı
Eski Mardin Kliseleri ve kapısı

Yılan yaralanır ama ölmez. Şahmeran bir şey demeden çobanın yüzüne tükürür ve git buradan der. Çobanın yüzünde yanıklar oluşur. Ve yıllarca hekim arar yanıkları için. Lokman hekimi bulur. Hekim ona sadece o yılanın kanıyla iyileşebileceğini söyler. Çoban Şahmeranın kuyusuna gider ve “eyy güzellikler kraliçesi  o güzel saçlarını uzat ki uğrunda öleyim” der. Ama yılan çıkmaz. Ağacın altına bir tas süt koyar ve uykuya dalar. Kara bir yılan gelip o sütü içer ve tekrar tasa tükürür.  Çoban uyandığında o sütü içer ve tüm yaralarının iyileştiğini görür. Ve anlar ki onu iyileştiren yine Şahmeran‘dır.

mardin-kilise-sokakları-1

Mardin Gezilecek Yerler için gezdikten sonra Lezzetlerinden birkaç tanesini yazmak istedim.

Güneydoğu aynı zamanda lezzet diyarıdır.

Bana en ilginç geleni Firkiye dedikleri  kuzu eti ve çağla ile yapılan yemekti. Çağlanın ekşiliği ile kuzu eti enfesti..

Dobo; Kuzu kol ile yapılan bu yemek oldukça doyurucu gözüküyor.

Kaburga dolması: Güneydoğunun  olmazsa olmazı gibi. Ben Diyarbakır’da yemiştim. Ama Mardin’de de oldukça iddialı…

Soğan Kebabı: Küçük soğanlar içerisine kıymalı bir harç ve salçalı suyun bir araya gelmesiyle yapılıyor.

İkbebet: Bu Mardin usulü içli köfte diyebiliriz.

Ben Yemek resimleri paylaşmıyorum. İsimlerini yazdım tavsiye ettiklerimin. İnternette bulabilirsiniz.

Daha çok var ama inanın lezzet fırtınası gibi bir şehir…

Mardin gezilecek yerleri anlatırken Diller ve Dinler şehrinin tarihi, kültürü, yemeklerinden geze bildiklerimi anlatmaya çalıştım.

Eski Mardin Fotoğrafları

mardin-kileseleri-sokakları

mardin-kiliseleri

Mardin Gezilecek Yerler

mardin-kapıları-sokakları

Mardin Gezilecek Yerler

eski-mardin-sokakları-3
eski-mardin-sokakları

eski-mardin-kapıları

Mardin gezilecek yerler Eski Mardin sokakları

 

 

Yazar Hakkında

Gezmeyi, fotoğraf çekmeyi, biraz uçarı kişiliğimle birleştirip ülkemizin cennet köşelerini gezmeye başladım. Son 5 yıldır ise; eski küçük bir arabayı mini karavana çevirip plansız, programsız, doğaçlama turluyorum. Maceracı ruhumuzun verdiği cesaretle, Adrenalin Doğa Sporlarını‘da özgürlüğümüze katıp, korkuyu heyecana çeviriyorum. Kamp kurarak veya arabada kalarak yaptığım yolculuklarla Türkiye’nin tüm bölgelerini gezdim. Doğa aşığı olarak çıktığım yolculuklarda Tarihi, Doğayı ve Kültürleri yaşayarak sizlerle paylaşıyorum. Sosyal medyadan da takip ederek paylaşımlarıma ortak olabilirsiniz.

Yorum Yap