Beyazsu
  1. Ana Sayfa
  2. Mardin

Beyazsu

0
Mardin Beyazsu

Beyazsu Midyat ilçesinin yaklaşık 15-20 km güneyinde ve Nusaybin ilçesinin yaklaşık 20-25 km kuzeyinde iki ilçeyi birbirine

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Beyazsu Midyat ilçesinin yaklaşık 15-20 km güneyinde ve Nusaybin ilçesinin yaklaşık 20-25 km kuzeyinde iki ilçeyi birbirine bağlayan kara yolunun üzerinde yer almaktadır. Midyat’ın güneyinde kalan plato ve tepelerin eteğinden kaynağını alan Beyazsu deresi bir vadi içerisinde Nusaybin’e doğru akar. Beyazsu, Mardin’in kurak ve ağaçsız coğrafyasında, serin ve berrak suyu, yöreye özgü ağaçları ve yeşilliği ile vaha gibidir. Mardin ve diğer ilçelerin içme suyu da Beyazsu kaynağından temin edilmektedir. Dört mevsim boyunca Mardin’in su gereksinimini karşılayan Beyazsu, yaz aylarında dinlenme ve yeme-içme alanı olarak bölge halkının ikinci bir gereksinimine daha yanıt vermektedir. 

Beyzasu ırmağı üzerinde kurulu balıkçı lokantaları gelen ziyaretçilere Beyazsu’dan avlamış oldukları balıkları sunarlar. Geleneksel tahtlar şeklinde yapılmış masaları ve şark köşesi tarzında derenin üzerine kurulmuş oturma yerleri ile balıkçı lokantaları yöreye özgü bir görünüm sergilerler. Mardin’den Beyazsu’ya gitmek için iki güzergah bulunmaktadır. Bunlardan biri şöyle olabilir. İlk önce Tarihi Mardin kent merkezi gezildikten sonra, Nusaybin yolu tercih edilerek gitmektir. Mardin gezildikten sonra sırasıyla Nusaybin yolu güzergahından 4 km güneydoğuda bulunan ilimizin önemli turizm noktalarından biri olan tarihi Deyrulzafaran Manastırı görülür. 

Burası görüldükten sonra tekrar Nusaybin yoluna çıkılır ve Nusaybin yolu ile gidilir. Bu güzergahtan yaklaşık 20 km gittikten sonra yine Nusaybin güzergahından sapılarak 9 km doğuda bulunan Antik Dara kenti görülür. Burası Mardin’in Efesi’idir diyebiliriz. Kazılmayı ve günyüzüne çıkartılmayı bekleyen önemli bir antik kenttir. Burası da görüldükten sonra buradan devam edilerek, İpek Yoluna (Habur’a kadar giden anayoldur) varılır ve Nusaybin’ e doğru gidilir. Nusaybin’de Zeynel Abidin türbesi ve Camii gezilir ve Camii’nin hemen yanında bulunan tarihi Mor Yakup Manastırı da görülür. Buraları gördükten sonra Nusaybin’den çıkılır ve Midyat yolu ile kuzeye doğru hareket edilirse 25-30 km sonra Beyazsu’ya varılır. Doğal olarak, direkt Beyazsu mesire alanına gitmek isteyenler sayılan yerleri gezmeden doğrudan Nusaybin yolu ile gidip Nusaybin’e vardıklarında Midyat yoluna saparak Beyazsu’ya varabilirler. İkinci güzergah olarak Mardin gezildikten sonra Midyat’a gidilir. 

Midyat’ta bulunan Estel Müzesi, Kültürevi, Devlet Konukevi, Gelüşke Hanı ve Gümüşçüler Çarşısı gezildikten sonra Nusaybin yolu ile hareket edilir ve 15-20 km sonra Beyazsu’ya varılır. Beyazsu’dan Mardin’e geri dönerken istenirse gidilen yoldan istenirse de Midyat üzeri gidildiğinde, Beyazsu’dan devam edilerek Nusaybin üzerinden ve diğer durumda Nusaybin üzerinden Beayzsu’ya varıldıysa, buradan devam edilerek Midyat’a çıkılıp oradan Mardin’e gelinebilir.

Galeri

Video

Genel Bilgiler

4,4 Puan

1.836 Yorum

79 Kilometre

Beyazsu Midyat/Mardin

Ücretsiz

Açık

Açık

Bebek/Engelli

Kısmi Gezebilir

Üye Girişi

Kayıt Ol

Bizi Takip Edin

[post_grid id="2582"]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap