1. Ana Sayfa
  2. Manisa
  3. Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Sardes, madeni paranın yani sikkenin ortaya çıktığı ilk yerdir

Manisa Sardes Antik Kenti aysenurkorkut (anaresim)

Manisa ilinin, Salihli ilçesinde bulunan Sardes Antik Kenti, Sart beldesi sınırları içerisinde yer alır. Demir Çağı Lidya Krallığının başkenti olan Sardes Anti Kenti, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasında yerini almış durumda.Sardes, madeni paranın yani sikkenin ortaya çıktığı ilk yerdir.

Zamanında dünyanın önde gelen şehirleri arasında yer almayı başarmış olan Sardes’in Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli bir yerleşim yeri olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkmıştır.

Zaten şehri gezdikçe sizde buna tanıklık ediceksiniz. Geç Roma Döneminde Sardes’in yolları konutlarla, ticari ve endüstriyel meskenlerle kuşatılmıştı. Bizans dükkanları 5.ve 6. Yüzyılın canlı ticari bölgesine sahip olup, yol kenarlarında, kolayca ulaşılabilen ve basitçe inşa edilmiş bu dükkanlardan günümüze kadar kalanları gezme fırsatını sizde yakalayabilirsiniz.

Antik kentin ön avlusunda bulunan, orjinali mermerden yapılmış vazo görünümlü su kabı, cemaatin ayin öncesi ellerini yıkadıkları bir çeşit çeşmedir.Şehrin kuzeybatısında 23 bin metrekare alanı kapsayan hamam, bu şehirde bulanan hamamlardan sadece biri. Antik hamamın MS. 2. yy sonu veya 3. yy başında tamamlandığı tahmin edilmekte, ileri yüzyıllarda tamir gören bu yapı şu anda eski halini çok yansıtamasa da nefes kesmeye devam ediyor.

Kenti gezdikçe insanların sabır ve gayretle neler inşa ettiğine tekrar tanık oluyor ve hayranlık duyuyoruz.Son olarak, “Karun kadar zengin.” sözüyle tanınmış olan Lidya Kralı Karun döneminde zenginliğiyle zamanında parmak ısırtan tarihi antik kent 2013 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici listesine alınmıştır.

Halen geçici listede olan Sardes Antik Kentinin UNESCO’nun kalıcı listesinde yerini almasını kalben istiyor ve destekliyoruz.

Gezmek özgürlüktür diyerek çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere.

Galeriler

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezgin ve amatör bir gezi yazarı.. Araştırmayı, öğrenmeyi ve hayatı tüm zorluklarına rağmen dolu dolu yaşamayı seven bir ruhun sahibi.

Yorum Yap

Yorumlar (22)

  1. aysenurkorkut_avatar

    Sayfa olarak eski galiba düzenlerseniz incelemesi daha güzel olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir