1. Ana Sayfa
  2. Malatya

Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı

Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı
+ - 0

Seyyid Hasan Gazi, Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in torunlarından, Hüseyin Gazinin kardeşi, Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Seyyid Hasan Gazi, Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in torunlarından, Hüseyin Gazinin kardeşi, Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir. Abbasiler döneminde Zengibar kalesinin kuşatmasında şehit olmuştur.(Miladi 830)

Darende’de, Şehitlik Tepesi olarak anılan yerde ‘Fahr’ül Ulema Seyyid’üş-Şüheda’ Seyyid Hasan Gazi’nin Türbesi bulunmaktadır. Aynı yerde ayrıca; I. Dünya Savaşı’nda, İstiklâl Savaşı’nda, Osmanlı-Rus Savaşı’nda, Kore’de, iç isyanlarda, Trablusgarb’ta ve terörle mücadelede şehit olan ve ismi tespit edilen Darendeli 92 şehidin isimleri birer mermer levhaya yazdırılarak, Şehitlik Anıtı içerisine konulmuştur.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/RwKKj_RjHPM

Genel Bilgiler

4,3 Puan

187 Yorum

110 Kilometre

Navigasyon

Hacıderviş Mh. Yanık Tepe Sk. Darende/Malatya

Ücretsiz

Açık

09:00 – 17:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +36 ° C +36° +21° Malatya Cumartesi, 04

Pazar +33° +14°
Pazartesi +33° +15°
Salı +33° +15°
Çarşamba +35° +17°
Perşembe +36° +18°
Cuma +35° +17°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”3526″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap