1. Anasayfa
  2. Malatya

Arslantepe Açık Hava Müzesi


2

Malatya’nın en önemli arkeolojik alanı olarak kabul edilen

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Malatya’nın en önemli arkeolojik alanı olarak kabul edilen ve 1932 yılından beri kazı çalışmaları yürütülen Arslantepe, 2011 yılında açık hava müzesine dönüştürülüp ziyarete açılmıştır. Müze, Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü yaz döneminde saat 08.00-19.00 arası, kış döneminde saat 08.00-16.45 arası ziyarete açıktır. Müzenin girişine 1900-1932’li yıllarda bulunup Ankara’ya götürülmüş Malatya Kralı Tarhunza ile 2 aslan heykeli, duvar kabartmalarının aynı malzemeden yapılmış birebir kopyaları yerleştirilmiştir. Ziyaretçiler kazı alanındaki kerpiç saray ile duvar bezemeleri ve diğer kalıntıları görebilmektedir. Arslantepe’de koruma ve sergileme olanağı bulunmayan buluntular Malatya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Galeri

Video

Genel Bilgiler

4,2 Puan

502 Yorum

95 Kilometre

Orduzu Mh. 1.Sok. Merkez/Malatya

Ücretsiz

Açık

08:00 – 17:00

08:00 – 19:00

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir

Üye Girişi

Kayıt Ol

Biz Takip Edin

[post_grid id="3526"]

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Tepede ve battalgazide,acik hava sehri burda saray,eserler vardir.Müze pazartesi kapalidir.Mesai saatlerinde aciktir.Malatya manzarasi sahanedir

  2. Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile görülmesi gereken yerlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir