1. Ana Sayfa
  2. Kocaeli
  3. Bayramoğlu Adası

Bayramoğlu Adası

Kocaeli Bayramoğlu Adası

Tarihi geçmişe sahip olan yarımadanın eski adı Balyanoz olarak

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Tarihi geçmişe sahip olan yarımadanın eski adı Balyanoz olarak bilinmektedir. Kuzeye bakan koyu da Balyanoz Limanı olarak bilinir. Bayramoğlu yarımadası’nda 2 bin 480 hane bulunmaktadır, Marmara Denizi’ne uzanan küçük bir yarımada olan Bayramoğlu, 1950’lerin sonunda yerleşime açılmış. Yarımada olmasına karşılık, halkın söylemiyle “ADA” olarak adlandırılmaktadır ve eski haritalarda ise “Üç Burunlar” yarımadası olarak geçmektedir. Yaz aylarında nüfusu yaklaşık on bin kişiyi bulan ada artık doğal gazın gelmesiyle yaz kış oturulabilecek duruma gelmiştir.

Yarım adaya daha girişinde iklim değişikliğini hissedebildiğiniz, sokakları Londra Çınarlarının daha fidan halindeyken, iplerle karşılıklı birbirlerine bağlanarak eğim verdirilip, ağaç tünellere dönüştürülmüş ve yaz aylarında bu tünellerden sıcakta bunalmadan yürüne bilinen bir yerdir ‘’BAYRAMOĞLU ADA’’. Cadde ve Sokak isimleri çoğunlukla doğadaki bildiğimiz kuş, çiçek, meyve isimlerinden oluşmaktadır, buda adaya ayrı bir hoşluk katmaktadır.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/0xbcfMhgNTI

Genel Bilgiler

4,0 Puan

2,562 Yorum

59 Kilometre

Navigasyon

Bayramoğlu Mh. Plaj Cd. Darıca/Kocaeli

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap