1. Ana Sayfa
  2. Kocaeli
  3. Av Köşkü Saray Müzesi

Av Köşkü Saray Müzesi

Kocaeli Av Köşkü Saray Müzesi

Kasr-ı Hümayun – Saray Müze (Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü) Demiryolunun kuzeyinde Saat Kulesinin yanındadır.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Kasr-ı Hümayun – Saray Müze (Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü) Demiryolunun kuzeyinde Saat Kulesinin yanındadır.Kasr-ı Hümayun, İzmit’in merkezinde müştemilatı ile birlikte geniş bir alanda yer alır.İlk kez IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilmiştir. Ancak yangın ve deprem nedeni ile yıkıldığı anlaşılmıştır.

Günümüze ulaşan yapı; Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) yapılan saraydır.Neo–Klasik üslupta, Avrupa-Barok stilinde, iki katlı olup cephesi mermer kaplıdır. Binanın tavan süslemeleri Fransız ressam SASON’un eseridir. Süslemelerde, Osmanlı arması, Abdülaziz’in tuğrası, bayrak, mızrak, balta ve kılıçtan oluşan grup motifleri, çiçek ve meyve bezemeleri bulunmaktadır.

Sarayın namaz kılınmayan serbest bölgesini içine alan alt kat salon tavanında, geyik ve aslan motifleri bulunur. Sarayın alt kat zemini mermer, üst kat ahşap mermer parke döşemelidir.Mimarı Balyan kardeşlerden Amira Karabat BALYAN’dır.

Kasr-ı Hümayun’un en önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray olmasıdır. 1967 yılına kadar Vilayet ve Ziraat odaları olarak hizmet veren saray binası, bu yıldan sonra İzmit müzesi olarak kullanılmış, 1992 yılında restorasyona alınan müze 17 Ağustos 1999 depremi ile ağır hasar görmüştür. Valiliğimizce İl Özel İdaresi Bütçesinden 2004 yılında restorasyona başlanmış ve 2005 yılında tamamlanmıştır. İç tefrişi tamamlanan Kasr-ı Hümayun, SARAY MÜZE olarak 16 Ocak 2007 tarihinde hizmete açılmıştır.

Müzekart Geçerlidir

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/0xbcfMhgNTI

Genel Bilgiler

4,6 Puan

375 Yorum

2 Kilometre

Navigasyon

Kemalpaşa Mh. Hürriyet Cd. İzmit/Kocaeli

5 TL

Pazartesi

09:00 – 17:00

09:00 – 19:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap