1. Ana Sayfa
  2. Kırklareli
  3. Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası

Sulu, Kuru ve Kız Mağara Olarak 3 Bölüme Ayrılıyor. Sulu Mağara Yazın 10 Derece iken Kuru Mağara 15 Dereceyi Bulmaktadır. Kız Mağarasında Yarasalar Yaşadığından Dolayı Ziyarete Kapalıdır. Sulu Mağara 15 Mayıs 15 Kasım Ziyarete Açık İken Kuru Mağara Yıl Boyunca Açıktır.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Sulu, Kuru ve Kız Mağara Olarak 3 Bölüme Ayrılıyor. Sulu Mağara Yazın 10 Derece iken Kuru Mağara 15 Dereceyi Bulmaktadır. Kız Mağarasında Yarasalar Yaşadığından Dolayı Ziyarete Kapalıdır.

Sulu Mağara 15 Mayıs 15 Kasım Ziyarete Açık İken Kuru Mağara Yıl Boyunca Açıktır.

Mağara turizmi denince akla ilk önce Dupnisa Mağarası gelmektedir. 2003 yılında turizme açılan sulak alan niteliğindeki Dupnisa Mağarası İlimizde yer alan önemli mağara ekosistemlerindendir. Yıldız (Istranca) Dağları’nın derin vadilerle yardığı Demirköy İlçesine bağlı Sarpdere Köyü’nün güneybatısında yer alır. Toplam uzunluğu 2.720 metre olan sistemin üst katında Kuru ve Kız Mağarası, 50 – 60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı bir yer altı nehri akar ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunur. Son noktası ise girişten 61 metre daha yukarıda bulunur. Kız Mağarası, içinde yaşayan yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme tamamen kapalıdır. Sulu mağaranın 250, Kuru Mağara’nın ise 200 metresi turizme açıktır. Yarasaların olmadığı Kuru Mağara yılın 12 ayı turizme açık, sulu mağara ise 15 Kasım – 15 Mayıs arasında yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme kapanır.

Dupnisa Mağarasında; 11 türden yaklaşık 60 bin yarasa ile 184 mağara omurgasızının yaşaması önemli bir yer altı habitatı olduğunu göstermektedir.

Türkiye mağara literatüründe en bilinen mağaralar arasında yer alan Dupnisa Mağarasının içinde, sürekli akışa sahip yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreye ulaşan göletler bulunmaktadır. Kuru ve Sulu mağaralarda süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonunda renge sahip dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar ile damla taş havuzları yer alır.

Dupnisa Mağarasının bulunduğu bölgede günübirlik piknik ve doğa gezileri de yapılabilmektedir.

Galeri

 

 

 

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/m9EG9XAjaaU

Genel Bilgiler

4,8 Puan

1622 Yorum

56 Kilometre

Gezi Haritası

Sarpdere Köyü / Demirköy / Kırklareli

10 TL

Açık

09:00 – 18:00

Bebek/Engelli

Gezilemez

Navigasyon İçin Tıklayınız

Booked +23 ° C +23° +19° Kırklareli Perşembe, 19

Cuma +27° +18°
Cumartesi +27° +20°
Pazar +32° +17°
Pazartesi +27° +20°
Salı +25° +18°
Çarşamba +24° +19°

7 Günlük Hava Tahmini
[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Mağaraya ulaşmak gerçekten yorucu. Ama doğa mükemmel