1. Ana Sayfa
  2. Karaman

Karaman Kalesi

Karaman Kalesi
+ - 0

Karaman şehrinde bulunan tarihî bir kaledir. Önemli bir geçit yolu üzerinde bulunan bu kale, bazı kaynaklara göre, 1155’te yapılmıştır.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Karaman şehrinde bulunan tarihî bir kaledir. Önemli bir geçit yolu üzerinde bulunan bu kale, bazı kaynaklara göre, 1155’te yapılmıştır. Burada eskiden de bir kale bulunduğu, yeni kalenin eskisi kısmen tamir edilerek, kısmen genişletilerek yapıldığı sanılıyor. Karaman Evkaf Dairesinde ise kalenin 1087’de yapıldığı kayıtlıdır.

Karaman Kalesi iç, orta, dış olmak üzere üç kısımdır. Hisartepe diye anılan tepenin üzerine yapılmış olan kalenin iç kısmının çevresi 400 – 500 metre kadardır. Dörtgene yakın bir biçimde olan kale sekiz burçla berkitilmiştir. Kalenin orta kısmı başlı başına bir kale durumundadır. Çevresi 1.000 metre kadardır. Çevresi 7.000- 8.000 metre kadar olan dış kale ise bugün yıkıntı halindedir, ancak yer yer izleri görülmektedir.

«Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu» atasözünün bu kaleyle ilgili bir hikâyesi vardır. Rivayete göre, bir kuşatma sırasında geceleyin kaleden çıkan birkaç savaşçı yakındaki bir sürüyü çevirir, koyunların başlarına birer mum dikerek «Allah, Allah!» haykırışı ile kaleye doğru sürerler. Bunu gören düşman da kaleye takviye geldiğini sanarak kuşatmayı kaldırır.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/xbGRu3flaws

Genel Bilgiler

4,0 Puan

1.005 Yorum

1,5 Kilometre

Navigasyon

Hisar Mh. 432. Sk. Merkez/Karaman

Sorunuz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Kısmi Gezilebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +32 ° C +32° +17° Karaman Cuma, 03

Cumartesi +29° +13°
Pazar +28° +14°
Pazartesi +29° +15°
Salı +29° +15°
Çarşamba +30° +14°
Perşembe +31° +15°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”2783″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap