1. Ana Sayfa
 2. İzmir
 3. Sığacık

Sığacık

Her şey Cumartesi sabahı izlediğimiz filme başladı. Ata Demirer’in Olanlar Oldu filminde görüp hayran kaldığımız Sığacık’a neden şimdiye kadar gitmemişiz hayıflanmalarıyla çıktık yola.


Önerilen Yazı
Kekova Adası

Anlatım

Her şey Cumartesi sabahı izlediğimiz filme başladı. Ata Demirer’in Olanlar Oldu filminde görüp hayran kaldığımız Sığacık’a neden şimdiye kadar gitmemişiz hayıflanmalarıyla çıktık yola.

İzmir Merkez’den çıktığımız sonra Seferihisar’dan Sığacık tabelasını takip ettiğimizde nerdeyse masallarda anlatılan bir yere düşmüş hissi kapladı içimi.

İlk önce değirmende güneşi batırıp öyle yemek yeriz diyerek, değirmenin olduğu yere vardığımızda orada otel görevlisi olduğunu öğrendiğimiz beyfendi değirmenin otelin içinde olduğunu ve giremiyeceğimizi söylediğinde çok üzüldüm açıkçası,

bir tarihi mirasın nasıl olurda işletmeye verildiğini ve ziyaretçi alıp almama konusunda nasıl onların insiyatifine kalındığına şahit olmak büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Detaylı Anlatım

Detaylı Anlatım


Her şey Cumartesi sabahı izlediğimiz filme başladı. Ata Demirer’in Olanlar Oldu filminde görüp hayran kaldığımız Sığacık’a neden şimdiye kadar gitmemişiz hayıflanmalarıyla çıktık yola. İzmir Merkez’den çıktığımız sonra Seferihisar’dan Sığacık tabelasını takip ettiğimizde nerdeyse masallarda anlatılan bir yere düşmüş hissi kapladı içimi.

İlk önce değirmende güneşi batırıp öyle yemek yeriz diyerek, değirmenin olduğu yere vardığımızda orada otel görevlisi olduğunu öğrendiğimiz beyfendi değirmenin otelin içinde olduğunu ve giremiyeceğimizi söylediğinde çok üzüldüm açıkçası, bir tarihi mirasın nasıl olurda işletmeye verildiğini ve ziyaretçi alıp almama konusunda nasıl onların insiyatifine kalındığına şahit olmak büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Yine de buraya kadar gelmişken tek bir aksilik yüzünden günümüzü mahfetmeme kararı alarak başladık Sığacık’ı keşfetmeye.
Önce sahil kenarında salaş bir restauranta balık yiyip, Sığacık’ın kale içindeki harika dar sokaklarında yürümeye başladık.Marina’da güneşi batırdıktan sonra Sığacık Kalesi’ni ziyarete gittik, size biraz Sığacık Kalesi’nin tarihinden bahsetmek istiyorum.

Sığacık Limanının kuzeydoğusunda bulunan kale, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılmış olup, Rodos Seferi hazırlıkları sırasında Parlak Mustafa Paşa tarafından deniz üssü olarak inşa ettirilmiştir. Kalenin üç kapısı vardır. Kapıların isimleri Kuşaadası, Ayasuluk, Sivrihisar. Kale surlarının yapımında Teos antik kentinin taşlarının da kullanılmıştır ancak şunu da söyliyim böylesine sıcak, gelişime odaklı ve turist çeken bir beldede yer alan tarihsel mirasın bakımının yapılması son derece önemli, gözlemlerim kalenin böylesi bir bakıma ihtiyacını olduğunu net bir şekilde söyleyebilir.
Kale içinde gezdikçe şirin mi şirin pansiyonların fotoğrafını çekmeden geçemiyorsunuz. Hepsi birbirinden harika ve özenli. Sığacık havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı şu günlerde hala kıpır kıpırlığını kaybetmemiş, capcanlı sokaklar, güleryüzlü ve samimi esnaf ve Sığacık halkı insana kendi evinde olduğun hissini uyandırıyor. Yerel halkın zeytinyağlısından tatlısına kadar sattığı ev yapımı ürünleri tadabilir, aldığınız atıştırmalıkları sahilde şirin bir çay bahçesinde güzel demlenmiş bir çayla tadıp günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk Citta Slow ünvanını 2009 yılında kazanan Seferihisar’da bulunan bu şirin kasabanın yıldızı da bu zamandan sonra parladı desek yalan olmaz. Citta Slow ünvanı şehirleşme karşısında dokusu, kendine özgü mimarisi, gelenekleri, lezzetleri ve kültürü bozulmadan günümüze kadar gelen nüfusu 50 binin altında olan yerleşkelere İtalya’da yer alan bir komite tarafından veriliyor. Buradaki asıl amaç ise bu tür yerleşkelerde yer alan toplulukların kendine has lezzetlerini günlük hayatın içine katarak “slow food” düşüncesini benimsetmek ki slow food akımının da ilki Çeşme’nin Germiyan Köyü’dür.

Şehir stresinden kaçmak için uğradığımız Sığacık bize harika bir gün yaşattı, muhakkak uğrayın, gittiyseniz de tekrar gidin, ancak ilk defa gidecek olanlara ön önemli tavsiyem araba park etmek konusunda oldukça zorlanacağınız ve bu nedenle ilk bulduğunuz yere aracınızı park etmenizdir, zaten her yer yürüme mesafesinde, son olarak Olanlar Oldu filminin çekildiği bu kasabayı gezip de pansiyonu görmeden gitmek olmaz dedik, önünde fotoğraf çekildik, ayrıca güzel bir türk kahvesi içip bir film sahnesinin tam ortasındaymışçasına her yeri büyük bir keyifle seyre daldık. Bizim için unutulmaz bir gündü. Umuyorum ki en kısa zamanda tekrar uğrayıp dar sokaklarında bütün kaostan sıyrılarak huzur içinde kaybolacağız

Gezmek ruhumuzda var diyerek çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere.


Genel Bilgiler

Bebek/Engelli

Gezilebilinir

Giriş Ücreti

Ücretsiz

Ziyaret Saati

7/24

Tatil Günleri

Yok

Önerilen Yazı
Bafa Gölü, Heraklia Antik Kent

Galeriler

E1lEeA.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezgin ve amatör bir gezi yazarı.. Araştırmayı, öğrenmeyi ve hayatı tüm zorluklarına rağmen dolu dolu yaşamayı seven bir ruhun sahibi.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. aysenurkorkut_avatar

  Sığacığın Kalesi ve pazarı çok güzel ve yazınız çok güzel olmuş

  • aysenurkorkut_avatar
   2 sene önce

   Kesinlikle öyle. Tekrar tekrar gidilmesi gereken şirin bir yer. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. aysenurkorkut_avatar

  diğer yazılarınız da varmıs Bafa gölüde güzeldi

  • aysenurkorkut_avatar
   2 sene önce

   Merhabalar. Umarım diğer yazılarımı da okumuş ve beğenmişsinizdir. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. aysenurkorkut_avatar

  açıklmaalı anlatım ve galeri sayfanız super

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir