1. Ana Sayfa
 2. İzmir
 3. Germiyan Köyü

Germiyan Köyü

Seyahat etmenin en güzel yanı her zaman size birşeyler katabilecek insanlarla karşılaşıyor olmanız

İzmi Germıyan Koyu aysenurkorkut anaresim (1)

Germiyan Köyü

     Germiyan Köyü İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan şirin mi şirin bir köy, hatta Çeşme’de bulunan tek Türkmen Köyü de diyebilirim. Bu köyü farklı yapan bir çok özellik var, bunlardan biri ilk kez İtalya’da 1986 yılında başlayan temiz ve katkısız gıda (slow food) ve yavaş şehir (citta slow) akımlarının öncüsü olmasıdır.

     Seyahat etmenin en güzel yanı her zaman size birşeyler katabilecek insanlarla karşılaşıyor olmanız. Eşimle gittiğimiz her farklı yerde insanlarla sohbet etmek için fırsat yaratmaya çalışıyoruz, bunun bize gezimiz hakkında oldukça fazla şey kattığına inanıyoruz. İşte bu gezilerimizden biri de ünlü Germiyan Köyü. Bence bu köyü bilen çok fazla insan vardır, tabiki köy hakkında bilgi vericem ama oraya giderken size hissettirceklerine odaklanıyor olmanız daha mutlu olarak oradan ayrılmanızı sağlayabilir.

Önerilen Yazı
Rahmi Koç Müzesi Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

     Germiyan Köyü İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan şirin mi şirin bir köy, hatta Çeşme’de bulunan tek Türkmen Köyü de diyebilirim. Bu köyü farklı yapan bir çok özellik var, bunlardan biri ilk kez İtalya’da 1986 yılında başlayan temiz ve katkısız gıda (slow food) ve yavaş şehir (citta slow) akımlarının öncüsü olması.

     Bilmeyen için küçük bir dipnot daha, Seferihisar da Türkiye’de ki ilk yavaş şehir hareketine katılan İzmir ilinin ilçesidir. Yavaş şehir ve yavaş gıda hareketlerinin amacı, içinde katkı maddesi olmayan gıdalar üretmek, köyde gezdiğiniz zaman doğal yetişmiş domates, biber, kabak, salatalık…. vs, bir çok ürünün küçük sepetlerde köylüler tarafından satıldığını görüceksiniz. Köyün sokaklarında gezdiğiniz zaman taşfırın ekmeği almayı da sakın ihmal etmeyin, ekşi mayadan yapılan sıcacık ekmeğin kokusu sizi alıp bambaşka diyarlara götürecek adeta.

Önerilen Yazı
Sarpıncık Deniz Feneri

     Germiyan Köyü’nü gezdikçe duvarlarının çeşitli motiflerle bezendiğini görüceksiniz, size bir sır veriyim hepsini yapan tek bir kişi. İsme de Nuran ERDEN. Köyün hemen hemen birçok evinin duvarında onun yaptığı motifler var, açıkçası biz nerdeyse hepsinin fotoğrafını çektik. Bu kadar harika resimleri yapan kişi ile sohbet etmeden ayrılmayalım dedik ve evine ziyarete gittik, zaten evini bulmakta da açıkçası hiç zorluk çekmedik.

     Nuran hanım bizi çok güzel ağırladı, uzun uzadıya sohbet ettik, bize bu ana kadar yaşadığı süreci anlattı, insan üretmek istediği zaman hiçbir koşulun kendisine engel olmadığını söyledi. Açıkçası kendisine yürekten katılıyorum. Nuran hanımın evinin duvarına çizim yaptırmak isteyenlerden tek bir şartı var, evin duvarının beyaza boyanması, haksız da sayılmaz, insan köyün sokaklarında dolaşırken hayran kalmaktan kendini alamıyor. Ben buraya uzun uzadıya çok şey yazarım dostlarım, ama yetersiz kalır. Benden size tavsiye gidin kendiniz görün ve bu deneyimi kendiniz yaşayın.

     Gezmek özgürlüktür diye çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere.

Önerilen Yazı
Sardes Antik Kenti

Galeri

koLBJy.jpg
koLgux.jpg
koLOaY.jpg
koLNPq.jpg
koLHeP.jpg
koLjz0.jpg
koLhB6.jpg
koLDeh.jpg
koLiMp.jpg
koLpXM.jpg
koLmkn.jpg
koLquU.jpg
koLz1j.jpg
koLva8.jpg
koL1wo.jpg
koLeJ1.jpg
koL3cI.jpg
koL2pH.jpg
koLUMA.jpg
koLM1b.jpg
koL8ef.jpg
koLFHS.jpg
koLtkG.jpg
koL9Zc.jpg
koLZws.jpg
koL4xQ.jpg
koL6pt.jpg

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezgin ve amatör bir gezi yazarı.. Araştırmayı, öğrenmeyi ve hayatı tüm zorluklarına rağmen dolu dolu yaşamayı seven bir ruhun sahibi.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. _avatar

  Çok güzel bir anlatım olmuş harika artık hepgezelim.com üye olup sizler gibi güzel yazıları okumaktan zevk duyacağım

  • _avatar
   1 sene önce

   Merhabalar. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Umarım diğer yazılarımı da beğenirsiniz. Görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın. 🙂

 2. _avatar

  Sayfanın güncellenmiş hali çok güzel duruyor aysenur hanım emeklerinize sağlık çok güzel anlatmıssınız

  • _avatar
   1 sene önce

   Merhabalar. Evet yazı sayfamız böyle daha kullanışlı oldu. Çok teşekkür ederim. Umarım ilerleyen günlerde hazırlayacağım yazılarımı da beğenirsiniz. Görüşmek üzere.

 3. _avatar

  Aslında yukarıda yazdığınız gibi türkiyemizde o kadar güzel il ilçe köy mahalle varki hepsini gezsek ömrümüz yetmez sizlerin sayesinde bizde gitmeden öğreniyoruz veya plan yapıyoruz emeklerinize sağlık site yeni güncellenmiş galiba bizde bu sayede sizin yazınızı okuyoruz çok güzel boş vakitlerimde artık girip son yazılara bakacağım

  • _avatar
   1 sene önce

   Merhabalar Elif Hanım. Yorumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle. Ülkemizin bize yeni yerler görme konusunda vermiş olduğu geniş bir imkanı var. Biz de naçizane gezdikçe paylaşmaya çalışıyoruz. Açıkçası güzel geri bildirimler aldıkça da mutlu oluyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir