1. Ana Sayfa
  2. İzmir
  3. Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biriydi

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

     MÖ 5.bin yıla kadar giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynayan Efes, antik dünyanın en önemli merkezlerinden biriydi. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı durumunda, önemli bir liman kentiydi burası ve bu konumuyla çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişti, Roma Dönemi’nde Asya eyaletinin başkenti oldu.

     Anadolu’nun eski ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı’nın da Efes’te yer almış olması şehrin önemini artırıyor.

     Antikçağ’ın benzersiz uygarlık merkezi Efes, bugün de yılda ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği önemli bir turizm merkezi. Kentte, 100 yıldan fazla bir süredir devam eden kazılar sayesinde bir yandan Efes tarihine ve Anadolu arkeolojisine yeni boyutlar kazandıran bilimsel sonuçlar elde ediliyor, diğer yandan kazılar sonucu açığa çıkarılan önemli yapı ve anıtlar restore edilerek ayağa kaldırılıyor ve çevreleriyle birlikte düzenleniyor.

     Efes Örenyeri’nde, Celsius Kütüphanesi, Yamaç Evler, Tiyatro gibi eşsiz mimari eserleri görebilir, Antikçağ’ın havasını soluyabilirsiniz.

Müzekart Geçerlidir

 Fotoğrafları bizimle paylaştığından dolayı fotograf.kumbarası , bulutmerve , hayalettigimiznevarsa , mellisustunnn üyemize teşekkürlerimizi sunarız. (Üyelerimizin Fotoğraf Paylaşımı 07/03/2019 tarihinde başlamıştır)

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/_y9HFo71UD8

Genel Bilgiler

4,7 Puan

7.851 Yorum

93 Kilometre

Gezi Haritası

Acarlar Mh. Meryem Ana Yolu Selçuk/İzmir

40 TL

Açık

08:30 – 18:00

Bebek/Engelli

Kısmi Gezebilir

Navigasyon İçin Tıklayınız


Üye Girişi


Kayıt Ol


Abone Ol

http://www.booked.net +32 ° C +32° +21° İzmir Cuma, 27

Cumartesi +29° +18°
Pazar +32° +18°
Pazartesi +32° +20°
Salı +29° +22°
Çarşamba +28° +22°
Perşembe +30° +23°

7 Günlük Hava Tahmini
[post_grid id=”1918″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. admin_avatar

    Muhakkak görülmesi enfes bir yer. Ulaşımı şehir içi kolay bir mekan

  2. admin_avatar

    Sayfa eski galiba çok kötü 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir