1. Ana Sayfa
  2. Gar
  3. Basmane Garı

Basmane Garı

İzmir Basmane Garı

Osmanlı Devleti’nde demiryolu hatlarının yapılmak istenmesi

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Osmanlı Devleti’nde demiryolu hatlarının yapılmak istenmesi sonrasında yapımı tasarlanan ilk hatlar arasında İzmir-Kasaba (Turgutlu) hattı bulunmaktadır. Hattın yapımı için bir İngiliz girişimiyle anlaşılır. Hattın temeli 1664’te atılır ve 1866’da resmi açılışı yapılır. Bu hat, Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da açılışı yapılan ilk demiryolu hattıdır.

Bu hattınen önemli istasyonlarından biri, hattın başlangıç noktası olan Basmane Garı’dır. Gar, demiryolu hattı açıldıktan sonra, ünlü Fransız Mimar Gustave Eiffel (Eyfel Kulesi’nin kuleye adını veren mimarı) tarafından tasarlanmış ve Regie Generale adlı Fransız firması tarafından 1876’da inşa edilmiştir. Bina, aynı tarihlerde inşa edilen Lyon Garı’nın benzeridir.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/_y9HFo71UD8

Genel Bilgiler

4,3 Puan

1.631 Yorum

1,6 Kilometre

Navigasyon

Etiler Mh. Anafartalar Cd. Konak/İzmir

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”1918″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Gece ayrı güzel