1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Yeni Cami Hünkar Kasrı
Trendlerdeki Yazı

Yeni Cami Hünkar Kasrı

Restorasyon sonunda ömrü 400 yıl uzatıldığı söylenen bina, koruma dalında Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü’ne layık görüldü

İstanbul Yeni Cami Hünkar Kasrı anaresim


Önerilen Yazı
Şerefiye Sarnıcı

Detaylı Anlatımlar

17. yy’da III. Murad’ın Eşi Safiye Sultan’ın isteğiyle Padişahın ve ailesinin namaz öncesi ve namaz sonrasında istirahate çekilip, ihtiyaçlarını giderecekleri küçük bir köşk olarak yapılan bina, yaklaşık 4 yıllık bir restorasyondan sonra restorasyon ödülüyle ziyarete açıldı.
Restorasyon sonunda ömrü 400 yıl uzatıldığı söylenen bina, koruma dalında Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü’ne layık görüldü. kendisi, kullanış amacı, tarihi ve restorasyonuyla muhteşem bir yapı olan Yeni Cami Hünkar Kasrı, Kişisel Sergilerine ev sahipliği yapacak.

Yeni Cami Külliyesinin bir parçası olan Hünkar Kasrı Eminönü Tarihi Yarımada’da ve İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 12.7.1995 tarih ve 6848 sayılı kararı ile tescil edilen kentsel ve tarihi sit alanında kalmaktadır.
Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Yeni Cami Hünkar Kasrı’nın içinde 17. yüzyıla ait nadide çiniler, sedefkari, tunç alçı ve edirnekari örnekleri bulunmaktadır. Kasrın giriş kapısındaki ağaç işçiliği, içerideki çinili ocaklar, duvarları kaplayan çini panolar, renkli cam pencereler nadide işçilik örneğidir.

İznik’te yapılmış olan ve Türk çini sanatının en son ve en güzel örnekleri olan çinilerin bir kısmı sadece bu kasrı süslemek için özel olarak yapıldığından, desenlerine başka hiçbir yerde rastlanmaz.İçinde Yeni Cami’ye gizli bir geçidi bulunan kasır, sanat tarihçilere göre döneminin en görkemli yapıtıdır.

Birisi kubbeli iki büyük oda bir eyvan ve odalar arasında hela ve bu mekanları açıldığı kapalı bir sofadan oluşmaktadır. İstanbulda bir cami külliyesinin içinde bulunan kasırların en büyüğü olmaz özelliğinide taşımaktadır.

2005 yılında başlayan retorasyon çalışmaları 2009 yılında tamamlanıp ziyaret açılmıştır.

Kaynak : Yeditepe Bienali


Önerilen Yazı
Miniatürk

Genel Bilgiler

Puan

10/9 Puan

Ziyaretçi Sayısı

10.200 Yıllık

Uzaklık

700 metre

Bebek/Engelli

Kısmi Gezilebilinir

Giriş Ücreti

Ücretsiz

Ziyaretçi Saati

09:00 – 17:00

Tatil Günleri

Hergün Açık

Adres

Hobyar Mahallesi, Arpacılar Cd. No:29, 34112 Fatih/İstanbul

Galeriler

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. _avatar

    Video yükliyecekmisiniz ?

    • _avatar

      Bütün paylaşım olan sayfalarımızda video yüklenecektir. Sitemiz yeni yazılım ile dün güncellendiğinden dolayı bazı sayfalarda eksiklikler vardır. Anlayışınız için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir