İstanbul Yarımadada 1 Gün
  1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
Trendlerdeki Yazı

İstanbul Yarımadada 1 Gün

İstanbul Yarımadada 1 Gün

0

Şerefiye Sarnıcı

Yaklaşık 8 yıl kadar süren bu restorasyon çalışmaları sona erdi ve ziyaretlere açıldı

İstanbul Şerefiye Sarnıcı (Ana Resim)

Tarihçe

     Bizans İmparatoru 2. Theodosius emriyle, Bozdoğan Kemeri’nden su depolayabilme amacı ile yapımına başlanan sarnıç, 15 yıllık bir çalışma sonrasında yani 443 yılında tamamlanabilmiştir. 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Eminönü eski belediye binası yıkıldı ve bölgede, Şerefiye Sarnıcı’nı da içine alan bir restorasyon çalışması başladı.  Yaklaşık 8 yıl kadar süren bu restorasyon çalışmaları sona erdi ve Şerefiye Sarnıcı ziyaretlere açıldı. 

     Bizans İmparatoru 2. Theodosius emriyle, Bozdoğan Kemeri’nden su depolayabilme amacı ile yapımına başlanan sarnıç, 15 yıllık bir çalışma sonrasında yani 443 yılında tamamlanabilmiştir. 

     Fatih ilçe sınırlarında yer alan sarnıcın modern girişi Piyer Loti Caddesi üzerinde, eskiden Eminönü Belediyesi olarak kullanılan binanın altında bulunuyordu. 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Eminönü eski belediye binası yıkıldı ve bölgede, Şerefiye Sarnıcı’nı da içine alan bir restorasyon çalışması başladı. 

     Son yılları aralıksız olarak restorasyon ile geçen sarnıca ziyaretçi kabul edilemiyordu. Yaklaşık 8 yıl kadar süren bu restorasyon çalışmaları geçtiğimiz günlerde sona erdi ve Şerefiye Sarnıcı ziyaretçilere tekrar açıldı. 

     Yaklaşık olarak 45 m x 25 m alan ebatlarına sahip olan bu sarnıç, 9 m yüksekliğe ulaşan tam 32 tane mermer sütun içeriden desteklenmiştir. 

     Yerebatan Sarnıcı ile Binbirdirek Sarnıcı’ndan hem sütun hem de alan olarak daha küçük olan bu yapı yaklaşık 1600 yaşında ve bu iki meşhur sarnıçtan daha yaşlı. Geçmiş dönemlerde Constantinus veya Theodosius Sarnıcı olarak da biliniyormuş fakat 19’uncu yüzyıldan bu yana genellikle Şerefiye Sarnıcı olarak anılmakta. 

     En göze çarpan özelliği ise tıpkı Yerebatan Sarnıcı gibi bu sarnıcın da Binbirdirek Sarnıcı’na bağlanıyor olması. Konu hakkında şimdilik detaylı çalışmalar yapılmış değil fakat bu konu hakkında daha kapsamlı çalışmalar yapılacağı biliniyor.

Kaynak : İstanbul Valiliği

Galeri

Video

Genel Bilgiler

4,8

Puan

1.745

Yorum

700

metre

Binbirdirek Mh. Piyer Loti Cd.

Fatih / İstanbul

0 TL

Ücret

Açık

09:00 - 20:00

Kısmi Gezilebilir

Bebek/Engelli

Reklam Alanı

Web Tasarım Sitesi
Davetiye Sitesi
[sharethis-inline-buttons]
[post_grid id="90"]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap