1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Taksim Meydanı

Taksim Meydanı

İstanbul Taksim Meydsanı

Taksim Meydanı 280 yıllık bir meydandır. Bu meydanı oluşturan birçok bina yıllar içinde büyük değişimlere uğramış ve birçoğu da yıkılmıştır.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Taksim Meydanı 280 yıllık bir meydandır. Bu meydanı oluşturan birçok bina yıllar içinde büyük değişimlere uğramış ve birçoğu da yıkılmıştır.

Taksim Cumhuriyet Anıtı, Taksim Meydanı’nda 1928 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından inşa edilmiştir. Heykeltraş Hadi Bara ve Sabiha Bengütaş’in yardımlarıyla, anıt tamamlanmıştır. 8 Ağustos 1928’de açılan anıtın, kaide ve çevre düzeni mimar Giulio Mongeri tarafından yapılmıştır. 1925’te dönemin İstanbul milletvekili Hakkı Şinasi Paşa’nın başkanlığında oluşturulan bir komisyonca Pietro Canonica ile bağlantı kurulmuş ve anıt ısmarlanmıştır. 2,5 yıl süren anıtın yapımında taş ve bronz kullanılmıştır. Mali kaynak bulunamadığı için halktan bağış toplanmıştır. Ağırlığı 84 tonu bulan anıt Roma’dan İstanbul’a gemi ile getirilmiştir. Bu anıt, ilk defa figüratif bir anlatımla Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kurulan yeni düzeni topluma tanıtan heykeldir. Bu anıtın yerleşim planlamasında önünde tören yapılacağı göz önünde bulunarak çevre düzenlemesi yapılmıştır. Bu plandan dolayı Taksim’de birçok yapı yuvarlak planlı olarak inşa edilmiştir.

Topçu Kışlası ve Gezi Parkı, Taksim Meydanı’na cephesi olan Cumhuriyet ve Mete Caddeleri arasında kalan dev bir yapı alanıdır. Dikdörtgen şeklindeki büyük alan Asker Ocağı Caddesi ile son bulmaktadır. Bu alan eskiden Ermeni Mezarlığı idi. Daha sonra Ermeni Mezarlığı Şişli’ye taşındı. Kışla mezarlık üstüne inşa edildi. Bu alan 38.000 metrekare büyüklüğündedir. Bu alana ilk kışla Sultan I. Abdülhamit döneminde inşa edildi. İlk yapı ahşaptı. Ahşap yapı Sultan III. Selim zamanında yaşanan Kabakçı İsyanı sırasında büyük çapta tahrip edildi. Bu tahrip edilen yapı Sultan II. Mahmut döneminde Saray baş mimarı Hafız Mehmet Emin Ağa tarafından tamir edilmiştir.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Z4y7MfOZ1gU

Genel Bilgiler

4,7 Puan

95.291 Yorum

3,5 Kilometre

Navigasyon

Gümüşsuyu Mh. Sıraselviler Cd. Beyoğlu/İstanbul

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +28 ° C +28° +25° İstanbul Pazartesi, 06

Salı +26° +23°
Çarşamba +26° +22°
Perşembe +25° +23°
Cuma +29° +26°
Cumartesi +28° +24°
Pazar +29° +24°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap