1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Sveti Stefan (Demir) Kilise

Sveti Stefan (Demir) Kilise

featured

Tarihçe

Tamamen demirden oluşan ve Haliç’in kıyısında monte edilerek, 1898’de açılan Balat’taki kilise, 7 yıl süren kapsamlı restorasyonunun ardından Ocak 2018 de ziyarete açıldı.Dünyada 3 tane demir kilise yapıldığını, bunların Arjantin, Avusturya ve Türkiye’de bulunmaktadır ve diğer ikisinin şu ana kadar gelmeyerek yıkılmıştır. Dünyada Tek Demir Kilise İstanbul Balata bulunmaktadır.

1898 yılında İstanbul’da törenle açılan Sveti Stefan kilisesinin mimarlığını Hovzep Anzavur yaptı.İnşası için Tuna Nehri üzerinden İstanbul’a taşınan 500 ton demir parçası, 1891 yılında Viyana’da döküldü. Bulgarların kültürel ve dini bilincinin uyanışını temsil eden kilisede, ilk kez buharlı şahmerdan kullanılarak kilisenin zemini güçlendirildi.

Önerilen Yazı
Anıtkabir

Galeri

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Dünyada metal olarak yapılan 3 Kiliseden sağlam kalan tek kilise

  2. bu kadar eski olduğunu bilmiyordum sağolun

  3. Tarihi çok güzel

  4. hala kilise olarak kullanılmaya devam ediyor ibadethane olduğu için dikkat etmenizi öneririm belli saatler haricinde flassız fotoğraf çekebiliyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir