1. Ana Sayfa
 2. İstanbul
 3. Sultan Ahmet Cami

Sultan Ahmet Cami

featured

Sultan birinci Ahmet tarafından 17.yüzyılda ,Mimar Sinan’ın yetiştirdiği öğrencilerden biri olan Sedefkar Mehmet Ağa’ya yatırılmıştır.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Sultan birinci Ahmet tarafından 17.yüzyılda ,Mimar Sinan’ın yetiştirdiği öğrencilerden biri olan Sedefkar Mehmet Ağa’ya yatırılmıştır.Caminin duvarlarında ikinci pencere arasına kadar mavi renkli İznik çinileri yoğun bir şekilde bulunduğu için camii,Mavi Camii olarak da bilinmektedir.Caminin duvarlarını 21 bin 43 adet göz alıcı İznik Çinisi bulunmaktadır.Caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir.

Minarelerde camiyi yaptıran Sultan Ahmet’in 16.Osmanlı padişahı olması sebebiyle 16 adet şerefe bulunmaktadır.Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Sultan I. Ahmet’in mezarı da cami bahçesine bitişik biçimde inşa edilmiştir.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Z4y7MfOZ1gU

Genel Bilgiler

4,8 Puan

45.985 Yorum

500 metre

Navigasyon

Sultan Ahmet Mh. Atmeydanı Cd. Fatih/İstanbul

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +28 ° C +28° +25° İstanbul Pazartesi, 06

Salı +26° +23°
Çarşamba +26° +22°
Perşembe +25° +23°
Cuma +29° +26°
Cumartesi +28° +24°
Pazar +29° +24°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”90″]

Oyunuz Bizim İçin Değerlidir
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Biraz daha fazla resim ekleseydiniz çok güzel olurdu bu arada siteniz çok güzel olmuş

  • Hepgezelim Ekibi
   3 sene önce

   Merhabalar evet haklısınız fotoğraflarımız az Mart ayında gezgin arkadaşlarımız detaylı çekimler ve anlatımlarda bulunacaklarından dolayı güncelleme yapılmamıştır. Sizlere daha iyi hizmet vermek için güncel fotoğrafları sizlerle paylaşılacaktır. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.