Ekranı Genişlet

Benzer Videolar

Şerefiye Sarnıcı

12 Ağu, 2021
  1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Şerefiye Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı

Tarihçe

Bizans İmparatoru 2. Theodosius emriyle, Bozdoğan Kemeri’nden su depolayabilme amacı ile yapımına başlanan sarnıç, 15 yıllık bir çalışma sonrasında yani 443 yılında tamamlanabilmiştir.

Fatih ilçe sınırlarında yer alan sarnıcın modern girişi Piyer Loti Caddesi üzerinde, eskiden Eminönü Belediyesi olarak kullanılan binanın altında bulunuyordu. 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Eminönü eski belediye binası yıkıldı ve bölgede, Şerefiye Sarnıcı’nı da içine alan bir restorasyon çalışması başladı.

Son yılları aralıksız olarak restorasyon ile geçen sarnıca ziyaretçi kabul edilemiyordu. Yaklaşık 8 yıl kadar süren bu restorasyon çalışmaları geçtiğimiz günlerde sona erdi ve Şerefiye Sarnıcı ziyaretçilere tekrar açıldı.

Yaklaşık olarak 45 m x 25 m alan ebatlarına sahip olan bu sarnıç, 9 m yüksekliğe ulaşan tam 32 tane mermer sütun içeriden desteklenmiştir.

Yerebatan Sarnıcı ile Binbirdirek Sarnıcı’ndan hem sütun hem de alan olarak daha küçük olan bu yapı yaklaşık 1600 yaşında ve bu iki meşhur sarnıçtan daha yaşlı. Geçmiş dönemlerde Constantinus veya Theodosius Sarnıcı olarak da biliniyormuş fakat 19’uncu yüzyıldan bu yana genellikle Şerefiye Sarnıcı olarak anılmakta.

En göze çarpan özelliği ise tıpkı Yerebatan Sarnıcı gibi bu sarnıcın da Binbirdirek Sarnıcı’na bağlanıyor olması. Konu hakkında şimdilik detaylı çalışmalar yapılmış değil fakat bu konu hakkında daha kapsamlı çalışmalar yapılacağı biliniyor.

Galeri

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Videolar

Videolar Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (21)

  1. video çok güzel olmuş neden dış ses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir