1. Ana Sayfa
  2. İstanbul

Rüstempaşa Cami

Rüstempaşa Cami
0

Tarihçe

İstanbul’un en hareketli noktasında, mavinin zengin dünyasında, bir nefeslik mabed, Rüstem Paşa Cami… Dönemin önemli aktörlerinden mimar ve paşayı biraraya getiren Rüstem Paşa Cami; tek minaresi, dikdörtgen planı ve Sinan imzasıyla Avrupa kıtasının en güzel mekanlarından biriydi.

Ne yangınlar ne depremler ne de hırsızlarca yapılan tahribat yapının zarafetine zarar verebildi. İstanbul’un görkemli silüetinde kendini kabul ettiren cami, Hasırcılar Çarşısı’nın tüm gürültü-patırtısı arasında sessiz ve huzur dolu bir sığınak oldu. Bunda da en önemli etken mabedin dillere destan, gözalıcı süslemeleriydi.

1561 tarihinde Kanuni’nin damadı Rüstem Paşa’nın isteğiyle yapımına başlanan caminin mimarı büyük deha Sinan’dı. Halil Efendi Mescidi’nin yerine inşa edilen yapıyı su baskınlarına karşı dükkanlar üstüne yapan Sinan, merkezi kubbeyi dört fil ayağı ve sütunlar üzerine oturttu. 1660 yangını ve 1766 yılındaki deprem nedeniyle hasar gören kubbe, tamirat sonrası klasik Sinan üslubundan uzaklaşsa da yapı, iç süslemeleriyle özelliğini korudu.

1562-1564 tarihleri arasında tamamlanan mabed, tarihi İznik çinilerinin adeta müzesiydi. Klasik devrin en güzel örnekleri ve lale motifleri, kubbe eteklerine kadar her yerde hakimdi. Mimar Sinan’ın tarzından uzak olan bu bol süsleme, Rüstem Paşa’nın isteği doğrultusunda gerçekleşti. Paşa, gösterişli iç mekan için hiçbir masraftan kaçınmamış hatta özel bir atölye kurdurak mabedi zenginleştirmişti.

Sinan, Rüstem Paşa ve Mihrimah Sultan üçgeni gölgesindeki mabed, pırıl pırıl çinileriyle görkemli Mihrimah Camilerine nazire yaparcasına sakin ihtişamını koruyor.

Galeri

Genel Bilgiler

4,6 Puan

1.250 Yorum

950 metre

Navigasyon

Rüstem Paşa Mh. Hasırcılar Cd. Fatih/İstanbul

Ücretsiz

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Kısmi Gezebilir

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap