1. Ana Sayfa
  2. Cami
  3. Ortaköy Cami

Ortaköy Cami

İstanbul Ortaköy Cami
1

Ortaköy Camii veya Ortaköy Büyük Mecidiye Camii; İstanbul Boğaziçi’nin Rumeli yakasında Ortaköy Vapur İskelesi Meydanı’nın kuzey ucunda sahilde 1853 – 1854 yıllarında Sultan I.Abdülmecit tarafından Mimar Nikogos Balyan’a inşa ettirilmiştir.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Ortaköy Camii veya Ortaköy Büyük Mecidiye Camii; İstanbul Boğaziçi’nin Rumeli yakasında Ortaköy Vapur İskelesi Meydanı’nın kuzey ucunda sahilde 1853 – 1854 yıllarında Sultan I.Abdülmecit tarafından Mimar Nikogos Balyan’a inşa ettirilmiştir. Güneyi ve batısı denizle çevrili olan cami, Boğaz’a doğru uzanan küçük bir burun üzerindedir. 2433 m² toplam alan üzerinde cami 933 m² alana inşa edilmiştir. Sahilde olmasına rağmen; Üsküdar’dan ve Boğazın birçok yerinden görünür. Bugünkü Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nin bulunduğu yerde Mahmut Ağa mescidi zaman içinde harap olduğundan Sultan III.Ahmet’in damadı ve Sadrazamı İbrahim Paşa’nın emriyle bu eski mescit yıktırılarak daha sahile doğru Kethüda Mehmet Efendi tarafından yeni bir cami yaptırılmıştır. Mehmet Kethüda Camii de zamanla harap olduğundan Sultan I.Abdülmecit tarafından aynı cami yerine iki minareli bir cami yaptırmıştır. Bugün “Ortaköy Camii” veya “Büyük Mecidiye Camii” olarak bildiğimiz cami bu camidir.

ultan I.Abdülmecit, 31. Osmanlı padişahı ve 110. İslam halifesidir. Sultan II. Mahmut’un Bezmialem Sultan’dan olan oğludur. Döneminde Tanzimat Fermanı’nı ilan ettirmesiyle meşhurdur. Osmanlı Devleti’nin son dört padişahının babasıdır ve en çok sayıda oğlu padişahlık yapmış olan padişahtır. Abdülmecit, babası gibi tüberküloza yakalanmıştı. Ihlamur Köşkü’nde öldüğünde 38 yaşındaydı. Fatih’te, Sultan Selim semtinde, Yavuz Selim Camii Haziresi’nde, Sultan Abdülmecit Türbesi’ne defnedildi. Batı kültürüyle yetiştirilmiştir. İyi Fransızca konuşur ve batı müziğinden hoşlanırdı. Babası II. Mahmut gibi yenilik yanlısıydı. Babasının vefatı üzerine tahta çıktı. Talihi, Mustafa Reşit, Mehmet Emin Ali Paşa, Fuat Paşa gibi devlet adamlarına rastlamasıydı. Aracısız halkın dertlerini halkın kendi ağzından dinleyen ilk padişahtır. 1 Temmuz’da 1839 tahta çıktı.

Zengin süslemeleriyle çok gösterişli olan bu cami, devamlı tamir gördüğünden, her defasında içindeki kalem işleri de yenilenmiştir. Yapıldığı tarihten bu yana farklı zamanlarda beş defa tamir geçirmiştir. Bu tamir yılları sırasıyla 1862-1866-1894–1964-1984’tür.1894 yılındaki büyük zelzelede kıble tarafındaki pencerenin üstü ve duvarı çatladığı için alçı ile kontrol camı konmuştur. Bu felakette minarelerin ikisi de şerefelerin altına kadar yıkılmış sonra tekrar yapılmıştır. Bütün bu onarımlardan sonra Ortaköy Deresi yatağı üzerindeki temellerinin yeterli sağlam sahip olmadıkları ve caminin denize doğru kaydığı ve göçmek üzere olduğu anlaşıldığında, onarıma alınmak üzere cami 1960 yılında ibadete kapatıldı. Dört yıllık bir bekleme ve araştırmadan sonra 1964’de önemli bir onarımdan geçti.

Cami kubbesi askıya alındı. 20 metre derinlikteki sağlam zeminde inşa edilen fore kazıklarla temel takviye edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü önemli bir restorasyon projesi olarak bilinen bu çalışmalarda 64 tane fore kazık cami benden duvarları boyunca karşılıklı olarak kullanılmış ve 80 ton çimento şerbeti enjekte edilerek zemin takviye edilmiştir. Duvar araları oyularak içinden demir putreller geçirildi ve nihayet askıya alışmış olan kubbe sökülerek yerine özgün kubbe formunu elde etmek üzere biri içerde, diğeri dışarıda iki ince betonarme kabuk yapılarak kubbe yenilendi. Bu restorasyon da beş milyon lira harcanmıştır. Cami ibadete 1976’da açılmıştır. Ortaköy Büyük Mecidiye Camii bu büyük restorasyon dan sonra 1984 yılında büyük bir yangın geçirdi ve beşinci defa onarıldı.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Z4y7MfOZ1gU

Genel Bilgiler

4,7 Puan

12.510 Yorum

8 Kilometre

Navigasyon

Mecidiye Mh. Mecidiye Köprüsü Sk.  Beşiktaş/İstanbul

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +28 ° C +28° +25° İstanbul Pazartesi, 06

Salı +26° +23°
Çarşamba +26° +22°
Perşembe +25° +23°
Cuma +29° +26°
Cumartesi +28° +24°
Pazar +29° +24°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar
    1 sene önce

    Boğazda ortaköyün simgesi haline gelmiş olan muhteşem bir yapı… Hakikaten olağanüstü mükemmel tarihi Camii..