1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Mimar Sinan Türbesi

Mimar Sinan Türbesi

İstanbul Mimar Sinan Türbesi

Dünyaca ünlü mimarımız Mimar Sinan’ın (1489-1588) Türbesi, Süleymaniye’de, İstanbul Müftülüğü’nün sütunlu kapısından çıkınca hemen solda, Fetva Yokuşu ile Mimar Sinan Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alır. Mimar Sinan 1556 yılında Süleymaniye Külliyesi’ni tamamladıktan sonra 1588 yılında bu türbeyi yapmıştır

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Dünyaca ünlü mimarımız Mimar Sinan’ın (1489-1588) Türbesi, Süleymaniye’de, İstanbul Müftülüğü’nün sütunlu kapısından çıkınca hemen solda, Fetva Yokuşu ile Mimar Sinan Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alır. Mimar Sinan 1556 yılında Süleymaniye Külliyesi’ni tamamladıktan sonra 1588 yılında bu türbeyi yapmıştır. Türbenin yanında bulunan Mimar Sinan’ın evi ile sıbyan mektebi günümüze ulaşamamıştır.

Süleymaniye Külliyesi haziresinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan türbeleri ile Mimari Sinan’ın türbesi karşılaştırıldığında, Sinan’ın türbesinin oldukça basit ve mütevazı olduğu görülür. Yapı son derece ahenkli ölçülerle, bulunduğu üçgen alanın en uç noktasına oturtulmuştur. Çevresini iki yönden yüksek çevre duvarları kuşatmaktadır.

Mimar Sinan Türbesi’nin kuzey ucuna bitişik, çokgen mermer sebil, yalın bir görünüme sahiptir. Kubbesi betonerme olarak yenilenmiştir. Altı adet demir şebekeli pencere ile dışarı açılan sebilin, geniş saçak altını bir sıra mukarnas dizisi çevreler. Türbe 1922’de sebille beraber tamamen restore edilmiştir.

Türbe 1938 yılında, İstanbul Vakıflar Başmimarı Vasfi Egeli tarafından restore edilmiştir. Bu onarımda yapının avlu duvarları yıkılmış; lotus ve palmet motifli bir frizle sonuçlanan yeni avlu duvarları yapılmıştır. Eski resimlere bakıldığında, yıkılan avlu duvarının muntazam olmayan kaba yontma taştan olduğu, ayrıca bugünkü pencerelerle özgün pencereler arasında da bazı farklılıklar olduğu görülür. Mimar Sinan Türbesi, Süleymaniye Külliyesi restorasyonu kapsamında yenilenmiştir.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Z4y7MfOZ1gU

Genel Bilgiler

4,9 Puan

963 Yorum

1,5 Kilometre

Navigasyon

Süleymaniye Mh. Mimar Sinan Cd. Fatih/İstanbul

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +28 ° C +28° +25° İstanbul Pazartesi, 06

Salı +26° +23°
Çarşamba +26° +22°
Perşembe +25° +23°
Cuma +29° +26°
Cumartesi +28° +24°
Pazar +29° +24°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap