1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
Trendlerdeki Yazı

İnceğiz Mağara Manastırları

MÖ:III. yüzyıla dayanan geçmişiyle İnceğiz Mağaraları Çatalca'nın en eski kalıntılarından birisi olarak sayılabilir.

İnceğiz Mağara Manastırları
1
+ - 1

[toc]

Önerilen Yazı
Sveti Stefan (Demir) Kilise

Detaylı Anlatımlar

Çatalca’ya 9 km. uzaklıkta İnceğiz Köyü sınırlarındadır. MÖ:III. yüzyıla dayanan geçmişiyle İnceğiz Mağaraları Çatalca’nın en eski kalıntılarından birisi olarak sayılabilir.

Yaklaşık 2500 yıl önce, Bizans Hakimiyetindeyken, tahminen mezhep kavgaları sebebiyle kaçan bir gurup tarafından sığınma amacıyla oyulmuştur.

Haç rölyefleri bulunan mağaranın bir dönem kilise olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Önünden geçen Karasu Deresi ve etrafındaki yemyeşil manzaralı piknik alanıyla İnceğiz Mağaraları güzel bir anı olarak hafızalarınızda yer edecektir.

Bugün Mağaralar köylüler tarafından Kemal Sunal mağaraları olarak da biliniyor. Bunun nedeni başta Salako olmak üzere Kemal Sunal’ın filmlerindeki bazı mağara sahnelerinin burada çekilmiş olması.

Mağara demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Kayalar, oyuk olduğu için mağara tanımına uyuyorlar ama aslında burası büyük bir yerleşim yeri.

Bu yerleşim yeri: 4 katlı. İkinci katında, tavanına haç oyulmuş küçük bir kilise var. Kayalara oyulmuş merdivenlerle katlar arasında bağlantı sağlanmış. Kayalığın çevresindeki patikalar sayesinde bütün katlarına çıkılabilmektedir

Fotoğraflar : s.susluu
Önerilen Yazı
Eski Rum Yetimhanesi

Galeriler

krBlLn.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bahar ayında muhtesem. Hem serin hemde görsel keyif yasatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.