1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

İstanbul Hidiv Kasrı

Yaklaşık 1000 m2 inşaat alanı üzerine yapılan 270 dönüm bahçesi içindedir. Doğu yönünde düz; kuzey – batı ve güney yönlerinde yarım daire biçimi bir cepheye sahiptir.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Yaklaşık 1000 m2 inşaat alanı üzerine yapılan 270 dönüm bahçesi içindedir. Doğu yönünde düz; kuzey – batı ve güney yönlerinde yarım daire biçimi bir cepheye sahiptir. Yapı içerde, çerçevesinde yerleşen salonlar ile mekanın tam ortasına yerleştirilen, anıtsal bir çeşmeyi havi, karakteristik biçimini almaktadır.Güney yönüne bakan ana giriş kapısından önce, birinci hole girilmektedir. Bunun sağından iki basamaklı bir kapı ile iç-içe iki büyük odaya geçilmekte, sol tarafındaki bir kapı ise, solda giriş katı mutfağına ve hemen onun sağındaki bir merdivenle ise aşağıda mutfak kısmına geçmektedir.

Ara giriş kapısının içerisinde, bu küçük holden sonra karşıya gelen kapı ile binanın orta holüne geçirilmektedir. Kapının camlı kısmı, kurşunlu vitray ile yapılmış üzüm salkımı desenlerini havi, çok güzel bir geçiş elemanıdır. Ondan sonra bir kaç mermer basamakla çıkıldığında, iki yandan, geniş ve masif mermerden basamaklarıyla, iki merdiven geriye doğru uzanarak, bir platoda buluşmakta ve yine masif mermerden basamak ve balustradlarıyla, tekleşen bir anıtsal merdiven, üst kattaki yatak bölümüne çıkmaktadır.

Yukarıya çıkılmayarak ana, giriş katında, holde devam edildiğinde, tam ortada, anıtsal çeşme yer almaktadır. Bunun üstü açıktır, çatıya varan üst noktasında 8 -10 art Nouveau üsluptaki bu parçanın üstünü, dış tesirlere karşı, cam bir fener örter. Birinci katta yer alan yatak odaları, tam ortadaki bu boşluğa, masif bir ahşap parmaklığın çevresinden bakar.

Giriş katında, çifter-çifter, toplam 16 masif mermer sütunun yer aldığı bu anıtsal çeşmenin ortasında 1.80 metre yükseklikte mermer bir fıskiye vardır, sularını zeminde yer alan alçak derinlikteki bir havuza, serin bir şıpırtı halinde, devamlı döker.Bu holde havuzun arkasında tam karşıya gelen cephede, sadece üst yatak katına çıkan bir asansör vardır. Asansörün her iki kata bakan cephesi, sarı pirinç metalden yapılmıştır. Giriş katın cephesindeki camlar, prizma şeklinde, kristal kareler halindedir. Bu holün sağ tarafında, yani Doğu yönünde, binanın düz cephesini teşkil eden, tümü mermer bir salon yer alır. Bir ara kapıdan sonra, iki tarafa birer mermer koridor uzanır. Sağ koridordan, girişte bahsedilen iç-içe iki odaya geçilir. Sol koridordan, tavanı aynalı ve kristal ışıklı köşe salona geçilir. Bu salon, yuvarlak büyük bir pencere ile mermer salona bakar.

Araba ile giriş 5 TL

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Z4y7MfOZ1gU

Genel Bilgiler

4,2 Puan

666 Yorum

21 Kilometre

Navigasyon

Çubuklu Mh. Piri Reis Cd. Beykoz/İstanbul

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +28 ° C +28° +25° İstanbul Pazartesi, 06

Salı +26° +23°
Çarşamba +26° +22°
Perşembe +25° +23°
Cuma +29° +26°
Cumartesi +28° +24°
Pazar +29° +24°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap