1. Ana Sayfa
  2. Gar
  3. Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı

İstanbul Haydarpaşa Garı 3

Acısıyla tatlısıyla pek çok kavuşmaya ve ayrılışa sahne olmuş bu mekânın yapımına 30 Mayıs 1906’da başlanmış. İki Alman mimar ve bin 500 İtalyan taş ustasının iki yıllık çalışması sonucu 1908 yılında tamamlanan ve aynı yıl 19 Mayıs’ta hizmete açılan binada Hereke’den getirilen açık pembe renkli granit taşlar kullanılmış.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Acısıyla tatlısıyla pek çok kavuşmaya ve ayrılışa sahne olmuş bu mekânın yapımına 30 Mayıs 1906’da başlanmış. İki Alman mimar ve bin 500 İtalyan taş ustasının iki yıllık çalışması sonucu 1908 yılında tamamlanan ve aynı yıl 19 Mayıs’ta hizmete açılan binada Hereke’den getirilen açık pembe renkli granit taşlar kullanılmış. Anadolu’yu İstanbul’a bağlayan demiryolu hattının son durağı olan Haydarpaşa Garı’nın yerinde eskiden 1872 yılında Pendik’e kadar işleyen demiryolunun başlangıç noktası bulunuyormuş.

Padişah III. Selim, kendi adını taşıyan Selimiye Kışlası’nın yapımında çok emeği geçen Haydar Paşa’ya jest olarak, bu binanın bulunduğu semte ve civarına Haydarpaşa denmesine karar vermiş.Dolayısıyla gar binası da Haydarpaşa adıyla anılır olmuş. Sonraki yıllarda demiryolu ağının Anadolu’nun içlerine kadar genişlemesi ile birlikte garın da önemi artmış. O zamanlar garı işleten ve başlarda Anadolu Demiryolları olarak adlandırılan Alman şirketi, daha sonra Anadolu-Bağdat Şirketi adını almış. Bu şirketin umum müdürlüğünü yapan bir Alman’ın teklifi ile garın önüne bir de mendirek yapılmış.Ayrıca Anadolu’dan gelen ve Anadolu’ya giden trenlerin taşıdığı ticari eşyaları saklamak için de silolar inşa edilmiş.

Başlangıçta 2 bin 525 metrekarelik bir arazi üzerine kurulan gar, kapandığı zaman kapalı kısımları ile birlikte toplam 3 bin 836 metrekarelik bir alana yayılmış, yedi yol ve dört peronla hizmet verir durumdaydı. Buradan kalkan trenlerden en tanıdık olanları Doğu Ekspresi, Başkent Ekspresi, Fatih Ekspresi, Kurtalan Ekspresi ve daha niceleri geceyi ve gündüzü yollarda karşılıyordu çoğu kez.

Yolculuk eden çoğu insanın İstanbul ve o muhteşem manzara ile ilk tanıştığı yer olan gar binası aslında klasik bir Alman mimari örneği. Binanın, kuşbakışı bakıldığında bir bacağı uzun, diğer bacağı kısa bir “U” harfi şeklinde olduğu görülüyor. Binanın içinde, yani bu kısa ve uzun bacakların içinde, geniş ve yüksek tavanlı odalar yer alıyor.Zamanında bu odaların tavanları da ayrı bir sanat eseriymiş. Her bir odanın tavanında el işi göz nuru nakışlar varmış. Ama daha sonra üzerleri sıvanmış ve bugün bu kalem işi nakışlardan bütün binada sadece tek bir odada var. Nakışlar da hayli ilginç. Odanın tavanının dört köşesinde TCDD’nin amblemi olan kanatlı tren tekerlekleri orijinal hâli ile resmedilmiş. Bugün bile renkleri hâlâ canlı ve göz alıcı.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/Z4y7MfOZ1gU

Genel Bilgiler

4,7 Puan

100.320 Yorum

500 metre

Navigasyon

Rasimpaşa Mh. Kadıköy/İstanbul

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +28 ° C +28° +25° İstanbul Pazartesi, 06

Salı +26° +23°
Çarşamba +26° +22°
Perşembe +25° +23°
Cuma +29° +26°
Cumartesi +28° +24°
Pazar +29° +24°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap