1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye Askeri Müzesi

Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı,askerî kültür varlıkları kapsamında yaklaşık 55.000 objeye sahiptir ve bu eserlerden 5.000 adedi müze sergi salonlarında sergilenmektedir.

İstanbul Harbiye Askeri Müze gez2013 (1) - anaresim

Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE)Başkanlığına bağlı, İstanbul Harbiye semtinde konuşlandırılmış bir müzedir. Harbiye semti adını, Askerî Müzenin hizmet binalarının Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Harp Okulu olarak kullanılmasından almakta olup Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK de bu okuldan mezun olmuştur.

Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, askerî kültür varlıkları kapsamına giren eserleri toplar, sınıflandırır, bu malzemelerin bakım ve restorasyonunu yapar, çağdaş yöntemlerle sergiler ve gelecek kuşaklara iletilmek üzere depolar.

Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı,askerî kültür varlıkları kapsamında yaklaşık 55.000 objeye sahiptir ve bu eserlerden 5.000 adedi müze sergi salonlarında sergilenmektedir.

Türk tarihini yaşayan nesillere görsel olarak aktarabilmek ve genç dimağlarda kalıcı etkiler bırakabilmek amacıyla iletişim ve bilgisayar teknolojisinden yararlanılmakta olup Mehteri tanıtan Mehter Multivizyonu, Çanakkale savaşlarını anlatan Çanakkale Dioraması ve dokunmatik bilgisayar sistemleri bu uygulamalardan bazılarıdır.

Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, sahip olduğu tarihî eserleri çağdaş müzecilik tekniklerine göre sergi salonlarında sergilemek suretiyle şanlı tarihimize ait zenginliklerimizi yerli ve yabancı araştırmacılara açmaktadır.

Dünyanın en eski bandosu olan Mehteran Birlik Komutanlığı yurt içi ve yurt dışında verdiği konserler ile ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaktadır. Müzenin açık olduğu her gün 15.00-16.00 saatleri arasında mehter konseri izlenebilmektedir.

Askeri Müze; 1 Ocak, Ramazan ve Kurban Bayramının birinci günleri ile pazartesi ve Salı günleri dışında her gün 09.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kaynak: Askeri Müze TSK

Önerilen Yerler

İnceğiz Mağara Manastırları


k5pdYp.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar

    Istanbulun en iyi muzelerinden biri

  2. Avatar

    kesinlikle minimum 5 saatinizi ayirmaniz gerekir