1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Hacıllı Şelalesi

Hacıllı Şelalesi

featured

Tarihçe

Mevsime göre debisi çok değişmekte olup çoğu kere üstünden taşlara başararak karşı tarafa geçebilirsiniz(yaz ayları)2 kez nehrin karşı tarafına geçecek bir kez de 2-3 metrelik dik bir yamacı tırmanmak zorunda kalacaksınız.

Yaklaşık 20-25 dakikalık bir yolculuk ile ilk şelaleye rastlayacaksınız. Kendi göletini oluşturmuş 5-6 metrelik şelale özellikle bahar aylarında görülmeye değer bir coşkuyla çıkardığı ses gerçek bir şelalenin akustiğini oluşturur. Her tür yeşillik ve tarihi eserlere yakınlığı ile Hacıllı köyü ve şelalesi başka güzeldir. Yakınında 3 yüzyıla ait eserlere rastlanmıştır.

Kayalarda 300 milyon yıllık trias fosillerine de rastlanmakta. Bunlar Paleozoiğin canlıları ile Mezozoiğin canlıları arasındaki geçiş yıllarına ait örnekler. Yürüyüşçüler ise bu güzelliği uzaktan seyretmekle yetiniyor.Göksu vadisinden Değirmen Deresi takip edildiğinde sizleri 11 Göler Vadisi bekliyor.

Doğu Roma İmparatoru Diokletianus zamanında (284-305) Şile ve civar köylerindeki mağaralar ilk Hıristiyanlara doğal bir sığınak olmuş. Askerler yakaladıklarını buradaki mağaralara hapsetmiş. Hacıllı Köyü’nün güneydoğusundaki tepede bulunan Gürlek Mağarası ilk Hıristiyan hapisanelerinden. Gezilmesi Tehlikeli ve Yasaktır.

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Harika yerlerin basında gelir İstanbula yakın olması çok güzel hafta sonları kacamağı yaparak bır gece konaklayıp donebılırsınız

  2. 2 sene önce

    süper hemen kamp yapmak gerekli :)

  3. Şelale ve mağarası için orta zorlukta trekking yapmanız gerekmektedir. Şelale harika burada yüzmek çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir