1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Göktürk Göleti Tabiat Parkı
Trendlerdeki Yazı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, ismini bir bölümü alan içerisinde kalan Göktürk Göleti'nden almaktadır

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul ili Eyüp ilçesi içinde yer almakta olup, 2011 yılında 56 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, ismini bir bölümü alan içerisinde kalan Göktürk Göleti’nden almaktadır. Gölet, Karanlıkder ve kolları tarafından beslenmektedir. Alanda hakim ağaç türü meşe ve gürgendir.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Belgrad Ormanı bitişiğinde olması dolayısıyla zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) kontrolünde olan Göktürk Göleti, çevresinde sulama suyu olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca gölet çevresinin doğa yürüyüşlerine ve bisiklet turu etkinliklerine uygun olması, günübirlik kullanım alanları bulunması tabiat parkının değerini yükseltmektedir.

Tabiat Parkı’nda bulunan kır lokantası, günübirlik kullanım alanı içerisinde yer alan piknik üniteleri ile gölet çevresinde yer alan orman içi yürüyüş yolları, doğa etkinliklerine ve doğa yürüyüşlerine uygun yapısı ile spor yapmak ve dinlenmek için tercih edilen bir alandır.

Bisiklet turu içinde gölet çevresinde uygun orman yollarının olması alandaki rekreasyonel imkanları arttırmaktadır.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Önerilen Yazı
Şahinkaya Kanyonu

kQSNB6.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap