1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. İstanbul Dolmabahçe Saat Müzesi

İstanbul Dolmabahçe Saat Müzesi

Dolmabahçe Sarayı Harem Bahçesi’nde bulunan eski İç Hazine binasında, 2004 yılında, Millî Saraylar Saat Koleksiyonu’na ait saatlerin sergilendiği bir müze açılmıştır.

Tarihçe

2009 yılında, saatlerin ve müzenin genel bakıma alınması, yeni vitrin ve sergileme düzenine geçilmesi ve bazı yeni saatlerin müzeye katılması amacıyla müze bir yıllığına kapatılmıştır.

Bu süre zarfında saatler sarayın ustaları tarafından tek tek elden geçirilmiş ve 2010 yılı içerisinde saat müzesi tekrar ziyarete açılmıştır.

Müzede 71 adet saat sergilenmektedir.

Bunların içinde ünlü İngiliz saat ustası George Prior’ın müzikli otomatları, Fransız altın kaplama konsol saatleri, otomat ve yarı otomat müzikli saatler, Ahmet Eflaki Dede’nin son eseri 9 numaralı saati,

Osmanlı Mevlevî ustalarından Mehmet Şükrü ve Mehmet Muhsin’in türbülon saatleri, Süleyman Leziz’in muhteşem astronomik saati ve Osman Nuri’nin decimal saati gibi dünya mekanik saat koleksiyonları içinde önemli yere sahip eserler yer almaktadır.

Detaylı Tarihçe

Dolmabahçe Sarayı Harem Bahçesi’nde bulunan eski İç Hazine binasında, 2004 yılında, Millî Saraylar Saat Koleksiyonu’na ait saatlerin sergilendiği bir müze açılmıştır. Gezi güzergâhlarında sergilenemediği için kapalı oda ve depolarda tutulan bu saatler, saat atölyemizde sekiz yıllık bir tamir sürecinden geçmiştir. Türkiye’nin ilk ve tek saat müzesi olan Dolmabahçe Saat Müzesi, bünyesinde barındırdığı 18. ve 19. yüzyıl İngiliz otomatlarının, Fransız ustaların yaptığı görkemli mekaniklerin yanında, 19. yüzyılda muhteşem eserleriyle Osmanlı Mevlevî saat ustalarının da eserlerinin görülebileceği bir müze olmuştur.

2009 yılında, saatlerin ve müzenin genel bakıma alınması, yeni vitrin ve sergileme düzenine geçilmesi ve bazı yeni saatlerin müzeye katılması amacıyla müze bir yıllığına kapatılmıştır. Bu süre zarfında saatler sarayın ustaları tarafından tek tek elden geçirilmiş ve 2010 yılı içerisinde saat müzesi tekrar ziyarete açılmıştır.

Müzede 71 adet saat sergilenmektedir. Bunların içinde ünlü İngiliz saat ustası George Prior’ın müzikli otomatları, Fransız altın kaplama konsol saatleri, otomat ve yarı otomat müzikli saatler, Ahmet Eflaki Dede’nin son eseri 9 numaralı saati, Osmanlı Mevlevî ustalarından Mehmet Şükrü ve Mehmet Muhsin’in türbülon saatleri, Süleyman Leziz’in muhteşem astronomik saati ve Osman Nuri’nin decimal saati gibi dünya mekanik saat koleksiyonları içinde önemli yere sahip eserler yer almaktadır.

Detaylı Bilgiler

Adres

Vişnezade / Beşiktaş / İstanbul

Giriş Ücreti

Tam : 60 TL

İndirimli : 30 TL

Müzekart Geçerlidir

Dolmabahçe Sarayı Harem Bileti geçerlidir.

MEB Öğretmenler, 18 yaş altı öğrencilere , 65 yaş üstü TC vatandaşlarına ÜCRETSİZDİR

Otopark

Ücretli Özel

Bebek / Engelli Arabası

Kısmi Gezebilir

Ziyaret Saatleri

09:00 – 18:00

Gişe Kapanışı 17:30

Tatil Günü

Pazartesi , 1 Ocak , 1 Mayıs , Razaman Bayramı 1. Günü , Kurban Bayramı 1. Günü 

Galeri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap